Mayer–Rokitansky–Küster–Hauser-kór (MRKH-kór) a Müller-cső ritka (1/5000 nő) fejlődési rendellenessége. A hüvely felső harmadának hiánya és a méh hiánya vagy csökevényes volta jellemzi. A csonkméh sem működik, a betegeknek nincs vérzésük; szokásosan az elsődleges vérzéshiány miatti vizsgálatok derítenek rá fényt. Nagyritkán előfordul, hogy a csökevényes méhben keletkezik nyálkahártyaféleség, és az a havibajnak megfelelően le is válik, de kiürülni nem tud, görcsöket okozhat. A vér általában felszívódik, a nyálkahártyaszigetek pedig előbb-utóbb elpusztulnak. Egészen kivételes, hogy vérömleny keletkezik.

A külső nemi szervek és a hüvely alsó harmada ép, miként a petefészkek is, ezért a másodlagos nemi szervek is szabályosan kifejlődnek.

A felső vizeletrendszer hibái 30%-ban fordulnak elő, a vesehiány vagy a vese felszállásának elmaradása miatt medencei vese (ectopic pelvic kidney) a leggyakoribb. Kromoszóma-rendellenesség nincs. 46 XX a kromoszómaszerkezet.

Két, az I-es és a II-es formáját különböztetik meg: a II-es az I-estől annyiban tér el, hogy egyéb rendellenességek is társulnak hozzá. Ezek sokfélék lehetnek: vese-, csontrendszeri és szívfejlődési zavarok. Gyakori még a halláscsökkenés. Az I-es formájú MRKH-kór a gyakoribb.

Különleges formája a II-es MRKH-kórnak a MURCS (Müllerian duct agenesis, renal agenesis, cervicothoracic somite dysplasia); igen súlyos veleszületett rendellenességek jellemzik.