ciklinek cyclins fehérjecsalád, amelyek ciklinfüggő kinázokhoz kapcsolódva (CDK) irányítják a sejtet a sejtkörön át. Egyféle ciklin több különböző CDK-val is kötődhet. Az elnevezésük onnan jön, hogy mennyiségük jelentősen változik a sejtkör különböző szakaszaiban. Nevük tartozékai azt fejezik ki, hogy a sejtkör melyik szakaszában van szerepük, például G1-ciklin, a G1-szakaszban tevékeny.
Elsődleges szerkezetükben és aminosavsorukban nagyon eltérnek egymástól, de mindegyiknek van hasonló száz aminosavas dobozuk (cyclin box) és egy-egy α-csavarodásból álló gombolyag a végeiken. A harmadlagos szerkezetűk meglehetősen egységes.
A ciklinek voltaképpen kapcsolófehérjék, nem enzimek, kötik és bekapcsolják a CDK-t, így elindítva célvegyületeik (célfehérjék) foszforilezését. Sokféle ciklin van, a sejtkör szabályozásában azonban csak 4 vesz részt, az: D, E, A és B.
▪ G1-ciklin különleges, a mennyisége a G1 során fokozódik, az S- és a G2-ben a legmagasabb, és az osztódásban csökken, az alapértéket az osztódás végére éri el. Vagyis az egész sejtkört irányítja a sejtkörbe lépéstől a végéig, az új sejtkörig.
▪ G1/S mennyisége a késői G1-szakaszban emelkedik és a korai S-ben már csökken is. A G1/S-CDK készíti elő a kettőződést, elsősorban az S-szakaszi CDK működésének gátlásával a G1-ben.
▪ S-ciklin-CDK indítja a kettőződést. Az S-ciklin szintje magas marad nemcsak az S-szakaszban, hanem a G2-ben és a korai M-ben is. Részt vesz az osztódási eseményekben is.
▪ M-ciklin mennyisége az osztódásba lépéssel emelkedik, a legmagasabb a középszakaszban. Az M-ciklin-CDK az osztódási orsó és a testvérkromatídák szétválását végző mikrocsövesckék kialakulásában vesz részt. Bomlása a középszakaszban és utószakaszban az osztódás befejeződését okozza.
▪ Vannak árva ciklinek, amelyeknek a CDK-ját nem ismerjük. Ilyen az F-ciklin. Ez a G2/M átmenet irányítója.
▪ A-ciklin a sejtkör több pontján működik közre. Képes kapcsolódni a CDK1-gyel, lehetővé téve a belépést az M-szakaszba, valamint a CDK2-vel, amellyel az S-szakaszba jutást segíti.
▪ E-ciklin a G1-szakasz CDK2-jével kötődik, elősegítve a G1 → S átmenetet. Az E-ciklin-CDK2 a D-ciklint gátló p27Kip1-t foszforilezi.
▪ D-ciklin szintén a G1-ben keletkezik, és a G1 → S átmenetet irányításában működik közre.
A ciklineket két főcsoportra osztják:
● G1/S ciklinek, amelyek a sejtkört vezénylik; a G1 → S átmenetet meghatározói (A-ciklin-CDK2 – az S-szakaszban tevékeny; D-ciklin-CDK4/CDK6 és E-ciklin-CDK2).
● G2/M ciklinek, a G2 → M átmenetet szabályozzák. Szintjük a G2-ben folyamatosan emelkedik, az M-végén esik le. A B-ciklin-CDK1 a G2 → M átalakulási folyamatot serkenti.