CKI (cyclin-dependent kinase inhibitor) egyféle fehérje; kapcsolódik a ciklin-CDK együtteshez, és gátolja foszforilezését – általában a G1-ben vagy DNS-károsodás miatt, illetve külső jelzésre. Átmenetileg megállítják a sejtkört.

Emberben a ciklinfüggő kinázgátlóknak két nagy családja ismert: az INK4 és a CIP/KIP család (p16, p15, p18, p19).

INK4 ( INhibitors of CD K4), fehérjék. Alapvetően a CDK4-hez kapcsolódnak, de a CDK6-hoz is, rendre a D-ciklinen és a CAK-on keresztül. Szerkezetük meglehetősen egyforma. A családnak négy tagja van: (p16INK4a, p15INK4b, p18INK4c, p19INK4d). Fokozott képződésük megállítja a sejtkört. Szerepük van még a sejtvénülésben, sejtvégzetben és DNS-hiba javításában.

A CDK4/6-hoz kötődve térszerkezeti változás jön létre, főleg a CDK–INK4 szerkezete változik, amely gátolja a folyomány Rb (retinoblastoma) foszforilezését. Azaz a p15INK4a és ap1t INK4b visszafogja az Rb-t mérsékelt foszforilezéssel, ez pedig megállítja a sejtkört a G1-szakaszban.

CIP/KIP (CDK interacting protein/kinase inhibitory protein) család a ciklint és a CDK-t is gátolják, tehát kettős gátlók. Az N-végűk hasonló szerkezetű, ez teszi lehetővé, hogy mindkettőt akadályozzák. Elsősorban a sejtmagban hatnak, ebben a C-végi gomolyuknak van szerepe; ennek segítségével jut a magba. Ellentétben az INK4 fehérjékkel, a CIP/KIP gátlók mindegyik CDK-hoz kötődhetnek.

A család három fehérjéből áll: p21 wafi1/CIP1,P27kip1 és a p57kip2. Elsősorban a G1/S- és az S-CDK-t, valamint a CDK4-et és CDK6-ot fékezi. A G1–S ellenőrzési ponton a D-ciklin-CDK4/6 tevékenységét a p16 (P16INK4a) az E-ciklin-CDK működését pedig p21 (p21wafi1/CIP1) szorítja vissza. (A p21-et kódoló gént a p53 tevősíti, vagyis a p21 a p53-tól függ. Ezt nevezzük a p53–p21 útnak.)

Szerepük van a sejtkör akadályozása mellett a sejtvégzetben, átírásban és a sejtvázban is.

A CKI-ket daganatgátlóknak tartjuk, de a részvételük a rákos folyamatokban nem tisztázott; működésvesztésük rákosodáshoz vezethet.