snoRNS ( small nucle olar RNA) (snoRNA) kis magvacska-RNS, a magvacskában lévő, 60–200 nukleotidból álló RNS, ~700-félét azonosítottak. Az rRNS-t, a siRNS-t, a tRNS-t, az snRNS-t és az mRNS-t is módosítják. Az siRNS-ben például bázisváltoztatást hoznak létre: az snoRNS kapcsolódik az siRNS megfelelő bázissorához, melyet a hozzákapcsolódó enzim módosít – más szóval irányítja az enzimet, ezért guide RNA-nek (gRNA) is nevezik.
Három csoportjuk van:
▪ a C/D dobozt tartalmazók metileznek a ribóz 2’-OH-csoportján,
▪ a H/ACA dobozt tartalmazók az uridint alakítják áluridinné (pseudo uridylation),
▪ Cajal-test-fajlagos RNS (scaRNS), amely a ribóz 2’-OH-csoportján metilezi az snRNS-t, és áluridinezi a Cajal-testet a magban.
Főleg a fehérjét és a nem fehérjét kódoló közteseiből származnak – ezeket a géneket kis snoRNS-t tartalmazó géneknek (SNHGs) nevezik.
Érett snoRNS-ek felbomlanak töredékekre, ezeket snoRNS-ből származó RNS-eknek (sdRNS, snoRNA-derived RNA) nevezik. Ezek tevékenyen részt vesznek a sejtanyagcserében. Egy részük nagyon hasonló az miRNS-ekhez. Vannak árva snoRNS-ek, sem rRNS-ekkel, sem tRNS-ekkel nem társulnak,
A hagyományos tevékenységükön kívül szabályozzák az átírást, valamint az átírás és az átfordítódás utáni módosulásokat. Végeredményben a sejtműködést sokoldalúan befolyásoló szabályozó molekulák.
Nem kevésbé jelentős a befolyásuk a rákképződésben; ebben ugyancsak sokoldalúan vesznek rész: keletkezés, burjánzás, szövetbetörés, sejtvégzet, áttétképződés, és még érzéketlenség kialakulásában is. Rendkívül sokrétű összefüggés a rákkal, célzott kezelések sokaságok támadáspontja lehet.