AKT (azonos a protein-kináz-B-vel, PKB; neve nem utal működésre, az AKT nevű egértörzsről kapta) 57 kDa nagyságú szerin-treonin-kináz, amely három nagyon hasonló formában, AKT1, AKT2, AKT3, fordul elő a sejtplazmában és a sejtmagban is. Mindegyiknek PH és sarkalló gomolya van, valamint szabályozó töredéke a C-végen. A PH gomollyal kapcsolódnak a sejtfalhoz. Azonos nevű (AKT1, AKT2, AKT3) gének képezik.

A tevékeny AKT alapvető sejtfolyamatok (sejtnövekedés, sejtburjánzás, sejtanyagcsere, szénhidrát-anyagcsere, sejttúlélés stb.) meghatározó enzime. Elsődlegesen a sejtek megmaradását biztosítja, főleg a sejtvégzet gátlá­sával, de segíti a sejtszaporodást is. Ezek részleteit a vonatkozó részeknél ismertetem. (→inzulin jelátviteli útjai, mTORC2, PI3K) Tevősített formában bejut a sejtmagba is, a FOXO1-t például ott gátolja.

• AKT1 Sejtvégzetet gátló enzim, a jelvitel fontos eleme (PI3K–AKT–mTOR jelközvetítés), segíti a fehérjeképződést is. A sejtvégzet akadályozása miatt lényeges szerepe van a rákképződésben.

• AKT2 a cukorháztartás fontos enzime.

• AKT3 Működése kevéssé ismert, közreműködik az agy bizonyos folyamataiban.