feltételes valószínűség két esemény (A és B) bekövetkeztének valószínűsége: bekövetkezik-e az A esemény, ha a B esemény bekövetkezik vagy már be is következett. Jelölése P(A/B). A P(A/B) azt jelenti, hogy a két esemény egymástól függ. Másként: az A eseménynek a B-re vonatkoztatott feltételes valószínűsége annak a valószínűsége, hogy A bekövetkezzen, ha a B már bekövetkezett. A / azt jelöli, hogy egymástól függnek.

A feltételes valószínűség csak akkor van értelmezve, ha a feltétel valószínűsége pozitív. Ekkor P(A/B) = P(AB)/P(B), vagyis az együttes bekövetkezés (P(AB) vagy P(A, B) valószínűsége osztva a feltétel valószínűségével.

Ha a két esemény függ egymástól (B valószínűsége pozitív), akkor a feltételes valószínűségi értéke eltér a feltétel nélkülitől.

Ha a két esemény független, akkor az együttes bekövetkezésük valószínűsége a valószínűségeik szorzata. Jelölése P(A)·P(B).

Ha a B esemény mellett vele együtt be nem következhető C, D, …, X események mellett is tudjuk az A esemény feltételes valószínűségét, akkor a fordított mennyiséget is ki tudjuk számolni:

kép