síkvonalas rendszer* a Descartes-féle coordinate systems egyike: két egymásra merőleges számegyenes; metszéspontjukat (O pont) kiindulási pontnak (point of origin, origin) nevezzük. A vízszintes tengely az x tengely, a függőleges tengely az y tengely. A tengelyekre pontokat veszünk fel, ezeket nevezzük síkadatoknak* (coordinates).
A rendszerben minden pontot rendezett számpárral (természetes számokkal) adunk meg. A számpár első tagja (első jelzőszám) az x tengelyhez viszonyít, azt mutatja, hogy a vizsgálandó pont, például időpont, milyen messze van az x tengelyen a kiindulási ponttól. A második jelzőszám a y tengelyhez viszonyít: azt jelöli, hogy a pont hány egységnyire van az y tengelyen a kiindulási ponttól. Ha a számpár pozitív, az x tengellyel párhuzamosan jobbra, az y tengellyel párhuzamosan felfelé lépünk. Ha a szám negatív, ellenkező irányban.
A rendszerrel a sík minden pontján megadhatjuk a mennyiségeket (síkmennyiség). Két síkadat, az x és az y tengelyi; a síkbeli mennyiségeket ezekre a síkadatokra állított merőlegesek metszéspontjai adják meg. Másként: a síkvonalas rendszerben két számhoz rendelünk egyet. Mivel egész számokkal számolunk, a rendszert egész számokkal jelöljük, például (3, 5), a metszésvonal síkadatai. A 3 az x tengely síkadata (mondjuk időpont), az 5 az y tengely síkadata (mondjuk gyógyszermennyiség). A metszésvonaluk 3 és 5. Ennek megfelelő a 3 időegységben lévő gyógyszermennyiség. A kezdőpont síkadata természetesen 0.