kettőződési testecs* replisome (repliszóma) a DNS kettőződését irányító sajátos fehérjék összeállása. Minden sejtben van, a sejt megfelelő osztódásának a kulcsa. Törzselemei emberben: a DNS-polimeráz, helikáz, primáz, kettőződési gyűrű (circular sliding clamp), a kettőződési gyűrűirányító (clamp loader) és SSB fehérjék (single-strand DNA binding protein).

DNS-polimeráz. A sejtekben sokféle DNS-polimeráz van, a magsejtű DNS megkettőződésében a DNS-polimeráz-α és -δ hozza létre az új DNS-szálakat. Szükséges hozzá ATP, magnéziumion és az eredeti DNS szál (mintaszál).

A polimeráz nukleotidot köt a nukleotidsor 3’-végén lévő szabad hidroxil (OH) csoportjához. Minthogy a DNS-polimerázok két szabad nukleotidot nem képesek összekötni, csak már meglévő nukleotid lánchoz kapcsolnak újabb nukleotidot, az új DNS-szálat önmagában nem hozhatják létre: szükségük van egy indító bázissorra (primer), amely egy 10-12 nukleotid hosszú RNS-szakasz. Az indító RNS-szakasz nukleotid sorrendje a mintául szolgáló DNS-szál kiegészítője, és szabad 3’-OH csoporttal végződik. Az új DNS-szál minden nukleotidja úgy kötődik, hogy azok kiegészítő bázisai szembe kerülnek az eredeti – a minta – DNS-szál bázisaival, a kapcsolatokat pedig hidrogénhidak rögzítik. A következő nukleotid csak a hidrogénhidak kialakulását követően kapcsolódhat.

▪ DNS-helikáz fehérjeössztes, az MCM2–7 hatosból, a CDC45-ből és a GINS-fehérje csoportból (SLD5, PSF1–3) épül fel – együtt CNG-össztes a nevük. A DNS-hez a kettőződési előzetes kialakulásával kötődik, az G1 szakaszban. A kettőződési testecs törzseleme.

RNS-primáz. A DNS-képződés megkezdéséhez szükséges kis – 12 nukleotidból álló – RNS-indítót (primer) hozza létre.

▪ A kettőződési gyűrű* (circular sliding clamp) gyűrű alakú fehérje, amely körbefogja a DNS-t és rögzíti a DNS-polimerázt a DNS-hez..

▪ A kettőződési gyűrű irányítójaFZs (clamp loader) a kettőződési gyűrűt nyitja, zárja a DNS körül ATP felhasználásával.

▪ Az SSB fehérjék a szétalakult, DNS egyszálú jellegét őrzik meg és megelőzik a kiegészítő egyszálú DNS molekulák újrakapcsolódását.).

A kettőződési testecs tevékenységében a törzsfehérjéken kívül sok egyéb fehérje is közreműködik, meglehetősen változékony módon.

Ha két kezdőponttól történő másolódás találkozik, a kettőződési villák összeérnek, befejeződik a kettőződés; a kettőződésössztest el kell távolítani. Ennek folyamata kevéssé ismert. A helikáz eltávolításának feltétlen szerepe van, ismert az MCM7 sokszoros ubikvitines bontása.