CRP (C-reactive protein) hevenyszakasz fehérje, a gyulladásos folyamatok egyik legérzékenyebb jelzője. Gyulladások, szövetsérülések hatására keletkezik, elsősorban a májsejtekben a nagyfalósejtek, a T-sejtek és a zsírsejtekből kiszabaduló gyulladásos citokinek, leginkább IL6 és TNFα hatására; a szérumba kerül.
Egy- és ötegységes formája van. Az egyegységes 224 aminosavból áll, tömege ~ 25 Da. A szérumban az állékony ötegységes formává alakul, tömege ~120 Da, gyűrű alakú. A pentraxin fehérjecsalád tagja. A kódoló génje az 1-es kromoszóma hosszú karján van (1q23.2).
A pusztuló sejtek és bizonyos baktériumok felszínén megjelenő lizofoszfatidil-kolinhoz kötődik, mintegy megjelöli azokat, és mint jelfogó kapcsolja a komplementrendszer molekuláit, valamint a makrofágokat; ezek takarítják el az elpusztult sejtet, illetőleg a megjelölt baktériumokat. Elindít jelzésfolyamatokat, létrehozva a gyulladásválaszt. Fokozza a sejtvégzetet, citokinek (IL6, TNFα) képződését.
A CRP gyulladás hatására fokozottan keletkezik, mennyisége a szérumban két órán belüli sokszorosára emelkedik, csúcsértékét 48 óra alatt éri el. Felezési ideje 18 óra, meglehetősen állandó, ezért jól követi, jelzi a gyulladásfolyamatot.
Élettani szérumszintje <3 mg/l; a nemek, az életkor, a körülmények és a népcsoportok szerint némileg eltér, de befolyásolják az anyagcsere-folyamatok is.
Enyhén emelkedett értéke (3–10 mg/l) a gyulladásállapotok egyik legegyszerűbb és legérzékenyebb jelzője; ennek klinikai jelentősége rendkívüli. Jelez ér- és szívbetegségeket és ezekre való hajlamot. Társulása gondolkodási zavarokkal, szellemi leépüléssel, tudathasadással régóta ismert, ezeknek a betegségeknek az ellenőrzésében is nagyon fontos, pl. tudathasadásos rohamot megelőzően emelkedik az értéke.
Mérsékelten emelkedett értékek (10–100 mg/l) fordulnak elő általános gyulladásokban (autoimmun betegségekben, SLE-ben), rosszindulatú daganatok, koszorúér-elzáródás, szervek gyulladásainak eseteiben.
Emelkedett értékekkel (100–1000 mg/l) heveny fertőzéseknél, súlyos sérüléseknél látunk.