elő-mRNS (előhírvivő RNS) precursor mRNA, pre-mRNA – történelmi neve a heterogeneous nuclearRNA-nak (hnRNA) – a gén átírásakor keletkező éretlen mRNS (génátirat). A gént az RNS-polimeráz-2 teljes egészében átírja, a közteseket és a képezőket is, az elő-mRNS tehát a képezőket és a közteseket is tartalmazza. Az emberi génekben általában több köztes van, így az elő-mRNS-ben is. Megtalálható benne az 5’- és a 3’-UTR (nem átfordítódó szakasz) is. Négyféle szerkezeti elemből tevődik össze:
• A 3’-végi és az 5’-végi rövid nem átfordító szakasz (3’-UTR, 5’-UTR). Azonos a gén, illetőleg az mRNS nem átfordító szakaszaival.
• A fehérjeképzők (a gén képezőiről másolódott kiegészítő bázissorok). Annyi van, ahány képező a génben, amelyről átíródott.
• Köztesek (a gén közteseiről másolódott kiegészítő bázissorok). Lévén, hogy a fehérjeképzők között vannak, ezeket is közteseknek nevezzük. Mindegyik guanin, uracil (GU) kettőssel kezdődik (5’-végi vágáspont* [5’ splice site – 5’SS]), és adenin, guanin (AG) kettőssel zárul (3’-végi vágáspont* [3’ splice site – 3’SS]). Ezek a kivágás helyeinek a meghatározói. Az RNS-szike vág ki. (→RNS-szike) A harmadik jellegzetes mintázat az A-elágazás (branchpoint, branch point sequence, BPS), amely ~20 bázissor törzsökös adenozinnal.
Az elő-mRNS-hez, létrejötte pillanatától, fehérjék sokasága kötődik; ezek az elő-RNS-kötő fehérjék (hnRNA-bindig proteins), együttes nevük hnRNP. (→elő-mRNS-kötő fehérjék, mRNS)