enyészetjelfogók scavenger receptors, SRs mintázatfelismerő sejtfali jelfogók. Különböző szerkezetű és tevékenységű jelfogok sokaságának nagycsaládja. Nemcsak a károsságmintázatokat (DAMP, demage-associated molecular pattern), hanem kórokozótársult mintázatokat (PAMP, pathogen-associated molecular pattern) mintázatokat is felismerik. A szervezet számára káros saját és idegen molekulákat távolítják el a sejtbekerülés, a sejtfalás, tapadások és jelzések segítségével; ez a közös bennük. Lényeges a szerepük van a szabadgyökök rendszerében, a sejtvégzetben és az érképződésben. Sokféle enyészetjelfogó van; ezeket osztályokba sorolják. Az egyes osztályokat nagybetűvel jelöljük (A–L: SR-A, SR-B… SR-L [SR a scavenger receptor nemzetközi betűszója]). Az osztályon belüli fajtát arab szám jelzi (SR-D1), ennek változátát pontot követő szám adja meg (SR-A1.2 – az enyésztésjelfogó A osztálya első fajtájának második változta).
Class A (SR-A) 2-es formájú (~400–500 aminosavas) sejtfali jelfogó rövid sejtbeli (N-vég), kifejezett sejten kívüli résszel. Jellegzetessége a kollagénszerű gomoly; kollagéneket kötnek. Jelentősek: SR-A1, SR-A3, SR-A4, SR-A5 és SR-A6 (részletezésük túlterjed a nevezettár keretein; egyet-egyet külön címszóként ismertetek).
Class B (SR-B) Patkó alakú (~400–450 aminosavas) sejtfali jelfogó két hártyai résszel. Az N- és a C-vége is a sejtplazmában van. Jelentősek: SR-B1, SR-B2 és SR-B3; a jelzésközvetítésben és sejtbeli szállításban vesznek részt.
Class C (SR-C) emberi sejtben nincs.
Class D (SR-D) Csak az SR-D1 jelentős, amely 1-es sejtfali (354 aminosavas) jelfogó; az immun- és a csontvelősejteken fejeződik ki. Rövid (12 aminosavas) sejtbeli és kétgomolyos sejten kivüli része van: az N-vég közeli nyákszerű (N-proximal mucin-like domain) és a LAMP (lysosome-associated membrane protein) gomoly; ezeket proléngazdag kapcsolórész köt össze. Az SR-D1 (CD68) gén kódolja, amely a 17-es kromoszómán van.
Class E (SR-E) Csak az SR-E1 (más néven lectin-like oxidized low-density lipoprotein receptor, LOX-1/OLR1/SR-E1) jelentős, amely 2-es sejtfali (273 aminosavas) jelfogó rövid sejtbeli véggel. A sejtkívüli C-lecitinszerű gomoly (C-type lectin-like domain) fonadék (coiled-coil) nyélen ül. A természetes immunfolyamatokban vesz részt. A 12-es kromoszómán lévő SR-E1 gén kódolja.
Class F (SR-F) Az SR-F1 (SREC1) és SR-F2 (SREC2) jelentős. Mindkettő 1-es sejtfali (850–900 aminosavas) jelfogó, sejtkivűli ~450 aminosavas gomolyukban EGF-szerű ismétletek vannak, a sejtbeli gomolyuk viszonylag nagy (~400 aminosavas). Az SR-F1 gén a 17-es, az SR-F2 gén a 22-es kromoszómán található. Az SR-F1 LDL- (cLGL, acLDL [acetylated low-density lipoprotein], oxLDL [oxidized low-density lipoprotein]) részecskéket köt, az idegsejteken és béléssejteken fejeződik ki. Az SR-F2 kettőst képez az SR-F1-gyel, és gátolja annak működését.
Class G (SR-G) Az Sr-G fehérje (SR-PSOX) 1-es sejtfali (254 aminosavas) jelfogó; más néven kemokin-16 (CXCL16). Sejkívüli gomolya irányítja a foszfatidilszerin (oxLDL) sejtesedését és a beltestecs–emésztőtestecs rendszerbe szállítását. Jelentős szerepe van természetes immunitásban, baktériumokat köt. Az SR-G gén a 17-es kromoszómán van.
Class H (SR-H) Az SR-H1 és SR-H2 ismert, mindegyik 1-es sejtfali jelfogó; szénhidrátfehérje sokféle sejtkívüli gomollyal: fascilin, EGF-szerű, laminin-formájú EGF-szerű és kapcsoló (FEEL) gomoly. Többek között immunfolyamatokban vesznek részt. Az SR-H1 gént a 3-as, az SR-H2 gént a 12-es koromoszóma tatrtalmazza,
Class I (SR-I) Az SR-I1 (CD163) ismert, ez 1-es sejtfali jelfogó; szénhidrátfehérje, rövid sejtbeli, hosszú sejtkívüli résszel, benne SRCR (type B scavenger receptor cysteine-rich) gomollyal. Elsődlegesen a vérsejtek rendszerében van szerepe. Főleg az egymagúakon (monocytes) és nagyfalósejteken fejeződiok ki. Az SR-I1/CD163 (M130) gén a 12-es kromoszómán van.
Class J (SR-J) Egyedüli tagja az SR-J1, amely 32 kDa nagyágú, mintazátfelismerő sejtfali jelfogó; génje az immunglobolinok nagycsaládjához tartozik. Sejtkívüli változó formájú gomolya (extracellular V [variable]-type domain) sokféle mintázati elemmel kötődhet: β-amiloid, kalgranulin (S100/calgranulin), foszfatidil-szerin, HMGB1 (high-mobility group protein 1) stb. A sejtbeli gomolya két C-forma gomoly (C-type domains). A gyulladásmolekulák tevékenységében van szerepe.