ERM az ezrin, a radixin és a moesin rokonfehérjéből álló törzsökös fehérjecsalád, három fehérje közös elnevezése. Az ERM fehérjék hártyafehérjéket kapcsolnak aktinfonalakhoz, pl. társítják az aktinfonalakat a CD43, a CD44 fehérjékkel, az ICAM3 tapadómolekulával, hártyai csatornákkal és jelfogókkal (CFTR [cystic fibrosis transmembrane conductance regulator], NHE3 [Na+/H+ exchanger-3], β2-adrenergic receptor). A hártyafehérjék és a sejtkéreg aktinfonalainak összekötésével rögzítik a sejtkérget a sejthártyához. Meghatározók a sejt alakjának kialakításában, a sejtmozgásban, a hártyán keresztüli szállításokban és a jelközvetítésben.

Szerkezetük nagyon hasonló, Mindegyikben van két gomoly: az N’-végen a FERM gomoly és a C’-végi gomoly; a kettőt, α-csavarmenetes rész köti össze.

▪ A FERM gomoly ~300 aminosav-maradékból áll, általános fehérjekötő gomoly.

▪ A C’-végi gomoly ~70 aminosav-maradék nagyságú, az F-aktinnal kapcsolódik.

▪ Az α-csavarmenetes rész biztosítja a fehérje hajlékonyságát, ~200 aminosav-maradék hosszú.

A tagok az összetevők nagyságában térnek el.

Az ERM fehérjék a sejtplazmában nyugalmi állapotban vannak úgy, hogy a két végük összekapcsolódik, bezárnak. A PIP2-vel kapcsolódva (jelközvetítés) tevősítődnek; a PIP2 a FERM gomolyhoz kötődik, lehetővé téve, hogy a PKC (fehérjekináz-C) foszforilezze a C-végi gomolyt. A végek szétválásával válnak tevékennyé.

Az ERM fehérjék hibájából elsősorban ideggyógyászati betegségek keletkeznek, pl. a neurofibromatosis.

ezrin ezrin más néven villin-2 vagy citovillin főleg a hártyaboholyokban köti össze az aktinvázat és a sejthártyában lévő fehérjével; azon keresztül pedig a sejtkívüli állománnyal. Kódoló génje a 12-es kromoszómán van.

moezin moesin (membrane-organizing extension spike protein) a hártyakitüremkedésekben található leginkább. Lényeges szerepe van az idegsejtekben. A MSN gén kódolja (Xq12).

radixin egyebek mellett a CD47-et köti az aktin fonalhoz, határozza meg a CD47 sejthártyai helyét. A CD47 a nagyfalósejtek ellenőrző fehérjéje, a ráksejtek hártyájában is jelen van. Túlképződése rossz kórjóslatra utal. Az RDX gépn kódolja, amely a 11-es kromoszómán van (11q23).