FAD (flavin-adenin-dinukleotid) flavin adenide dinucleotide elektronátmeneti folyamatok enzimeinek tartozékcsoportja, elektronszállító. A riboflavin (B2-vitamin) és az ADP (adenozin-difoszfát) egyesülésével jön létre: a riboflavin alkoholos OH-csoportja hidrogénjének helyére kötődik az ADP. A FAD összegképlete: C27H33N9O15P2. Dehidrogenázokhoz (más néven: KoQ-reduktázokhoz) kötődve vesz fel két elektront és két protont (hidrogént), FADH2-vé (FADH + H+) alakul. A FAD először 1 elektront és 1 protont vesz fel, szemikinon keletkezik; újabb elektron és proton felvételével jön létre a FADH2.
A folyamat visszafordítható: a FADH2 egymás után átad két elektront és protont, és visszaalakul FAD-dá, miközben energia szabadul fel. A FADH2 tehát energiahordozó, részben elektronátadó, részben protonátadó (sav).
A FAD-nak fontos szerepe van a légzési láncban: a fehérjeössztes II (szukcinát-KoQ-reduktáz) tartozékcsoportja; a szukcinátból felvesz két elektront, FADH2-vé alakul, a szukcinátból pedig a citrát-körben fumarát lesz. A FADH2 két elektronját az ubikinon (KoQ10) veszi fel az enzimben, és viszi tovább a végső elektronleadás szakaszába, amelyben a FADH2-által leadott elektronok energiája körülbelül két ATP keletkezéséhez használódik fel. Lényeges szerepe van a FAD-nak még a zsírsavak β-elektronátadásában is.