hatócsoport functional group (funkciós csoport) a szerves molekuláknak az a legkisebb része, amely meghatározza a molekulák részvételi módját a vegyi folyamatokban – egyfajta hatócsoport jóformán mindig ugyanúgy hat. A hatócsoport kizárólag elektronkötéssel fűződik a molekulához. Azt a szénatomot, amelyhez kötődik, 1-es vagy α-szénatomnak nevezzük. Egyes kisebb hatócsoportok részei lehetnek a nagyobbaknak, pl. a karboxilcsoport (COOH) a karbonil (C=O) és a hidroxilcsoport (OH) együttese. A gyakoribb hatócsoportok a szénatomhoz kapcsolt atomok/molekulák és a kötések száma szerint:

Csak szénatomot tartalmazók alkil (R1–C–C–R2), alkenil (R–C═C), alkinil (R–C≡C)
Csak szénatomot és hidrogént tartalmazók metil (R–CH3), etil (R–CH2–CH3), fenil (fenilgyűrű) (R–C6–H5)
Szénatomot és halogént tartalmazók halogenid (R–C–F, R–C–Cl stb.)
Szénatomot és oxigént tartalmazók
▸ szén–oxigén egyszeres kötés hidroxil (alkoholos) (R–C–OH), éter (alkoxil) (R1–C–O–C–R2)
▸ szén–oxigén kettőskötés (oxocsoport) formil (H–C═O), karbonil (aldehid) kép, karbonil (keton) kép
▸ szén–oxigén egyszeres és kettőskötés karboxil kép, észter kép, foszforil kép
▸ anhidridek karbonsavanhidrid kép, vegyes savanhidrid kép (pl. karbonsav, foszforsav, acil-foszfát) foszforsavanhidrid kép
Szénatomot, oxigént és nitrogént tartalmazók amido kép
Szén- és nitrogénatomot tartalmazók amino (R–C–NH2), imino (R–C=NH), nitril (cianid) (R–C≡N) guanidinokép, imidazolkép
Szénatomot és ként tartalmazók szulfhidril (R–C–SH), tioéter (szulfid) (R–C–S–C ), tioészter kép, szulfonsav (R–C–SO3H), diszulfid (R1–S–S–R2)

Ezeknek a hozzájuk kapcsolódó oldalláncok szerint nagyon sokféle származéka fordul elő, melyeknek a megnevezését a hatócsoport és az alapszénhidrogén elnevezésének összekapcsolásával alakították ki. A biológiai hatású vegyületeknek többféle hatócsoportja is lehet, sőt felfoghatók a hatócsoportok együtteseként is, pl. hisztidin: 2-amino-3-(1H-imidazol-4-il) propánsav, amelyben amino, imidazol és karboxil hatócsoport van. A szerves vegyületek végtelen sokaságát a hatócsoportok szerint rendezzük osztályokba.