NET-csapdák neutrophil extracellular traps, NETs a pusztuló („öngyilkos”) neutrofilekben keletkeznek a természetes immunválasz részeként GCSF hatására. Hisztonokkal (kromatin) kapcsolt DNS-szálakból és mikrobapusztító fehérjékből (proteázok, mikrobamérgek) állnak. A fehérjéket – állványként – a DNS–kromatin tartja egyben, így nem szélednek szét, és együttesen hathatósan pusztítják a hozzájuk csapódott mikrobákat. A csapdába került mikroba mozdulatlan, a fehérjeoldó enzimek és a mérgek szabad zsákmánya.
A NET-csapdák a fertőzött és más betegségek (SLE szisztémás lupus erythematosus, érelmeszesedés, trombózis, vérátömlesztés-okozta heveny tüdőártalom, rák) szöveteinek ereiben keletkeznek. A folyamatot NETosisnak nevezik.
Okozhatnak vérrögösödést is: állványként szolgálnak vérlemezkehalmazoknak, vonzzák a vörösvérsejteket és elősegítik a fibrinlerakódást. A NET-csapda–vérlemezkék társulását a hisztonok hozzák létre; a DNSáz és a heparin meggátolja. A NET-csapdás vérlemezkehalmozódás lehet a magyarázata a fertőző betegségekben, rákokban gyakori vérrögösödésnek.