nevezék valamely szakma vagy tudomány valamijét azonosító szó vagy kifejezés; a szakmát, tudományt művelők által adott elnevezés; lehet szó vagy szószerkezet, és társulhat tartozékelemekkel. (műszó, szakszó, szakkifejezés). (→fogalom)

nevezéktan nomenclature valamely tudomány nevezékeinek nemzetközi rendszere. Magában foglalja a névadást és a megnevezés rendszerét, az elnevezések értelmezését és rendszerezését.

kettős nevezéktan binomial nomenclature az élő szervezetek tudományos rendszertana, amelyben minden fajnak kettős neve van. Az első tag annak a nemzetségnek (állatoknál nemnek) a neve, amelybe a faj tartozik. A második tag a fajt a nemzetség többi tagjától megkülönböztető név. A nemzetségnevet tulajdonnévnek tekintjük, de csak az első tagot (a nemzetségnevet) írjuk nagy kezdőbetűvel; ezt gyakran rövidítjük (Streptococcus pneumoniae [S. pneumoniae]). A rendszert Carl von Linné (Carolus Linnaeus) alkotta meg az 1700-as évek közepén megjelent Species plantarum című munkájában (Linné-féle kettős nevezéktan). (→rendszertan).