nyiroktüszők lymphoid follicles a B-sejtek tömörülései, a másodlagos nyirokszervek alaprészei, de különállóan is előfordulnak a nyálkahártyákban és a nyálkahártya alatti kötőszövetekben. Térrácsuk nincs. A B-sejtek érésének, elkülönülésének a helyei. (→B-sejtek) Két fajtájuk: az elsődleges és a másodlagos nyiroktüsző.

kép Elsődleges nyiroktüszők (primary lymphoid follicles) az éretlen B-sejtek és a közéjük vegyült sajátos nyúlványos sejtek tömörülései. Alkalmasint egy-egy Th-sejt is látható közöttük. Az elsődleges nyiroktüszők egyneműek, sejtdúsak.

Az elsődleges nyiroktüszők sajátos nyúlványos sejtjeit nyiroktüszői nyúlványos sejteknek (follicular dendric cells, FDC) nevezünk.

Másodlagos nyiroktüszők (secondary lymphoid follicles) az érett, a Th-sejtek által gerjesztett B-sejtek tömörülései.

képKözépső részét a csíraközpont (germinal center) alkotja. Az ábrán a körülhatárolt, lazább szerkezetű középső rész. A csíraközpont alsó felében, a sötét részben, helyezkednek el az osztódó B-sejtek (B-lymphoblastok, más néven centroblastok), a felsőben – világos rész – az ezekből származó, kisebb, már nem osztódó és szokásosan ellenanyagot termelő B-sejtek (centrocyták). A nyiroktüszői nyúlványos sejtek a nyúlványaikkal összekapaszkodva képezik a csíraközpont világos részének a vázát; a sötét részben nincsenek.

A csíraközpontot a nyiroksejtköpeny (mantle layer/zone) veszi körül, amely változó szélességű nyiroksejthalmaz; az elsődleges tüszőnek, a tüszők szélére tolódott B-sejtjei, a plazmasejtek és az emlékező B-sejtek alkotják. Nyúlványos sejtek nincsenek benne.

képJellegzetesek az elpusztult nyiroksejteket tartalmazó nagyfalók (tingible body macrophages), amelyek az érett B-sejtek zömét falják fel. Az érett B-sejtek egy része átalakul plazmasejtté vagy emlékező B-sejtté. Nyilak jelzik a bekebelezett nyiroksejteket. Ezek a nagyfalók szemcsézett külleműek az elpusztult B-sejtek erősen festődő, zsugorodott sejtmagjai miatt. (Az ábrákat Oláh Imre készítette.)