szerves vegyületek organic compounds szénhidrogének; szén- és hidrogénatomokból épülnek fel, de lehetnek bennük más atomok is (oxigén, nitrogén, kén, foszfor stb.), amelyeket idegen atomoknak nevezünk. Az atomok elektronkötéssel kapcsolódnak egymáshoz. A szerves vegyületek egyedülálló tulajdonsága, hogy más szénatomokkal, vagy a szerves vegyületekben előforduló más atomokkal, változatos szerkezeteket (láncok, elágazások, gyűrűk stb.) hoznak létre. Ezek alkotják az élő szervezetet. A szerves vegyületek száma szinte határtalan, több millió ismert, szemben a néhány százezer szervetlen vegyülettel. A természetben előfordul néhány olyan szénatomos vegyület, amelyet nem tartunk szervesnek; ilyenek a karbidok, karbonátok és a cianidok. (→vegykötések)
A szerves vegyületeket háromféle tulajdonság alapján osztályozzuk: aromás és nem aromás, nyíltláncú és gyűrűs, valamint telített és telítetlen szerves vegyületekre.
aromás vegyületek aromatic compounds síkalkatú, egyes és kettős kötésű, hat szénatomos állékony gyűrűs (benzolgyűrű) vegyületek jellegzetes elektronszerkezettel. A kötések mindegyike részt vesz az elektronok mozgásában: 3 pár π-elektron egyenletesen kering minden atom körül (a Hückel-szabály szerint). Az aromás vegyületek telített vegyületként viselkednek; helyettesítő vegyülékenységűek, tulajdonságaik merőben mások, mint az azonos összetételű nyílt láncúaké. (→Hückel-szabály)
gyűrűs (zárt láncú) vegyületek closed (cyclic, ring) compounds szénatomokat tartalmazó gyűrűt képező vegyület, az
első és az utolsó szénatom kapcsolódik egymáshoz. Lehetnek egygyűrűs
(monocyclic compound), kétgyűrűs (bicyclic compound), háromgyűrűs (tricyclic
compound), néhánygyűrűs (oligocyclic compound), sokgyűrűs (polycyclic compound)
összetételűek. A gyűrűk közös atomja szerint lehetnek: 1. elkülönült többgyűrűs
– nincs közös atom; 2. egy közös atomú; 3. két közös atomú és 4. áthidalt
gyűrűs – több közös atomú – vegyületek. Megkülönböztetünk csak szénatomos
gyűrűs vegyületeket (homocyclic [isocyclic] compounds] – a gyűrű valamennyi
tagja szénatom (homociklusos vegyület) – és vegyes gyűrűs vegyületeket
(heterocyclic compounds) – a gyűrűben a szénatomok mellett más atom is van (heterociklusos
vegyület). Mindegyik lehet aromás és nem aromás.
nem aromás vegyületek (alifás vegyületek) minden olyan szerves
vegyület, amelyik nem aromás tulajdonságú. Lehet nyílt láncú és gyűrűs
(alicyclic compounds), valamint telített és telítetlen.
nyílt láncú vegyületek open-chain (acyclic, alophatic) compounds elektronkötésekkel kapcsolódó szénatomok láncából álló szerves vegyületek. A lánc lehet egyenes (linear) és elágazó (branching). Egyszeres (C–C), kettős (C═C) és hármas (C≡C) kötésű szénatomokat (C) tartalmazhatnak.
telítetlen vegyületek unsaturated compounds legalább egy kettős vagy hármas kötéssel kapcsolódó szénatomokat tartalmazó vegyületek. Vegyülékenyek: a kettes/hármas kötés könnyen cserélődik egyesre. Főleg egyesülnek és sokszorozódnak.
telitett vegyület saturated compound a szénatomok mindegyike egyes kötéssel kapcsolódik, nincs szabad kötőhely. Kevéssé vegyülékeny molekulák; főleg helyettesítési folyamatokban vesznek részt. Lehetnek nyílt- és zártláncúak.