viszonyított kockázat relative risk, risk ratio (RR) valaminek (betegség, halálozás, szövődmény stb.) előfordulása a valaminek (kezelés, kockázati tényező stb.) kitett és nem kitett, valamiben szenvedő és nem szenvedő, valamit tevő és nem tevő (dohányos, nem dohányos) stb. egyének között. Értéke a két előfordulás hányadosa (RR = előfordulás a valaminek kitettek stb. / előfordulás a valaminek nem kitettek stb.). Másként: azt méri, hogy a valaminek kitett egyén esetében ennek mi lesz a következménye.
Ha a viszonyított kockázat értéke 1 (RR = 1), a valaminek kitettség (pl. a kezelés) nem befolyásolja a történést (példánkban a gyógyulást). Ha az érték nagyobb egynél (RR >1), a kitettség fokozza a történést – a kettő között pozitív összefüggés van –, a dohányosok közt gyakoribb a tüdőrák. Ha az érték kisebb egynél (RR <1) negatív az összefüggés: a kitettség csökkenti az eseményt, pl. a rendszeresen mozgóknál ritkább a koszorúér elzáródása.
Kiszámításánál, pl. amikor azt keressük, hogy valamilyen nagyon ritka felnőttkori betegség összefügg-e valamilyen gyermekkori sérüléssel, a következő adatokkal számolunk:
• azoknak a száma, akiknél előfordult a sérülés a gyermekkorban = NE
• azoknak a száma, akiknél ezek közül kialakult a betegség felnőttkorukban = DE
arány: DE / NE
• azoknak a száma, akiknél nem fordult elő a sérülés a gyermekkorban = NN
• azoknak a száma, akiknél ezek közül kialakult a betegség felnőttkorukban = DN
arány: DN / NN
az RR ezeknek a hányadosa: (DE / NE) / (DN / NN)