X-kromoszóma X chromosome a női nemi kromoszóma; minden női sejtben kettő van; a női nemi szervek kialakulásáért felelős. Nagy kromoszóma: 155 millió bázispárt tartalmaz, a DNS ~5%-át teszi ki. Közbenesből, rövid (Xp) és hosszú (Xq) karokból áll.
Több mint 1000 gént tartalmaz; szemben a génszegény Y-kromoszómával. Nőkben kétszer annyi X-kromoszómai gén van, mint a férfiakban. Ez a géntöbblet azonban nem előny, ellenkezőleg, ártalmas: súlyos fejlődési zavarok, az ébrény pusztulása a következmény. A géntöbblet következtében ugyanis sok átírásfehérje képződik, amelyek ellensúlyozatlanul befolyásolják a gének átírását. Ezt megszüntetendő, az emberi ébrény az egyedfejlődés korai (beágyazódás utáni) szakaszában némítja az egyik X-kromoszómát, véletlenszerűen az anyait vagy az apait. Ez azt jelenti, hogy egyes sejtekben az anyai, másokban az apai X-kromoszóma tevékeny. Az utódsejtekben azonban mindig ugyanaz a néma X-kromoszóma öröklődik.
A beágyazódás előtt az X-kromoszómai géntöbblet ellensúlyozása az X-kromoszómák génátírásának mérséklésével (X chromosome dampening) valósul meg.