korai serdülőkor precocious puberty (pubertás precox) a serdülőkor (a másodlagos nemi jelleg) korai megjelenése gyermekben. Hagyományos meghatározás szerint: lányokba 8, fiúkban 9 éves kor előtt. Hátterében sokféle elváltozás állhat a jóindulatúktól a rosszindulatokig változó. Alapvetően azonban két csoportot különböztettük meg:

▪ a központi eredetűeket, a központi korai serdülőkort (central precocious puberty); ez a GnRH képzéstől függ,

▪ és a környéki eredetűeket, a környéki korai serdülőkort (peripheral precocious puberty); amely független a GnRH keletkezésétől).

Központi korai serdülőkor. Ez a valódi korai serdülőkor a valós nemi éréssel, növekedéssel és a HPG-tengely érésével. Nőkben legtöbbször nem derül ki, hogy mi hozza létre, fiúknál gyakrabban megtaláljuk az okot. Ezek lehetnek központi idegrendszeri daganatok (hypothalamic hamartoma) és sérülések. Genetikai és idegrendszeri betegségek, sőt családi előfordulást leírtak. És kialakulhat környezeti hatásokra is.

Környéki korai serdülőkor. Független a GnRH szabályos képződéstől. Valamilyen belső vagy külső forrásból származó szteroidok következménye. Ilyen forrás igencsak sokféle lehet.