hastükrözés laparoscopy (laparoszkópia) a has nagyobb megnyitása nélküli kórismézési vagy műtéti eljárás. Hosszú, néhány milliméter átmérőjű fémeszközökkel végezzük. Szokásos három ~1 cm-es eszközt vezetünk a hasüregben: egyet a köldök területén, kettőt a műtéti területnek megfelelően, de többre is lehet szükség.

A műtétet altatásban végezzük. Az eszközök bevezetése előtt, a köldöknél beszúrt tűn (Veress-tű) keresztül feltöltjük a hasüreget szén-dioxiddal; ez elválasztja a hasi szerveket, teret biztosít a műtéthez. A legvastagabb eszköz a hastükör, amelyben fényforrás van, ez világítja meg a vizsgálandó területet. Ezt vezetjük be a köldök területén, szokásosan egy–másfél centiméteres metszés szükséges hozzá. A hastükörrel látottak képernyőn jelennek meg. A műtéti területnek megfelelően, például nőgyógyászati műtéteknél az alhas két oldalán, csőfoglalatot vezetünk a hasüregbe; ezeken keresztül dugjuk be, cseréljük a szükséges eszközöket (szike, csipesz, olló stb.).

A beavatkozás végeztével eltávolítjuk az eszközöket, kiengedjük a szén-dioxidot, és a nyílásokat egy-egy öltéssel zárjuk. Ébresztés, felügyelet a szokásos módon.

A korszerű eszközökkel csaknem minden hasműtét elvégezhető hastükrözéssel, leginkább kiterjedt hasüregi rákos elváltozásoknál kényszerülünk a has megnyitására.

Összehasonlíthatatlanul kevésbé megterhelő, mint a hasmetszés; sajátos, hogy hasműtéteknél a hasfalon végzett beavatkozás viseli meg a beteget, és nem az, ami a hasüregben történt. A beteg általában egy napon belül el is hagyhatja a kórházat.