örökletes rák olyan rák, amelynek létrejöttében részt vesz rákképződésre hajlamosító csírasejtes génmásulat is. Ellentéte a szórványos, ebben a génmásolások a testi sejtekben keletkeznek.

A kórokozó gének mindegyikének sokféle csírasejtes eltérése ismert; többségük nem függ össze a rákképződéssel. A rákkal kapcsolatosokat rákhajlamosító másulatoknak nevezzük. Előfordulnak olyanok is, amelyekről nem tudjuk, hogy van-e szerepük a daganatképződésben. Ezek jelölésére a nemzetközi irodalom a variant of unknown significance (VUS) kifejezést használja, magyarul ismeretlen jelentőségű másulat* lehet a neve.

A génekben található genetikai eltéréseket klinikai jelentőségük szerint 5 osztályba soroljuk:

1.        osztály: jóindulatú (benign)

2.        osztály: valószínűleg jóindulatú (likely benign)

3.        osztály: bizonytalan jelentőségű (uncertain significance)

4.        osztály: valószínűleg kóros (likely pathogenic)

5.        osztály: kóros (pathogenic)

A jelenleg érvényes irányelvek szerint (International Agency for Research on Cancer, IARC; Evidence-based Network for the Interpretation of Germline Mutant Alleles, ENIGMA) csak a 4. és 5. osztályba tartozó, kórosként véleményezett hibákat szabad rákhajlamosítónak minősíteni. Természetesen ismereteink bővülésével változhat valamely géneltérés besorolása, például a bizonytalanból a kórosba vagy a jóindulatúba kerülhet.