kettőződéshibák és javításuk A DNS-kettőződésbe hiba csúszhat: előfordulhat például, hogy nem a kiegészítő bázis épül be, vagy kevesebb, avagy éppen több, aminek következtében hibás DNS keletkezik. Messze a leggyakoribb a nem megfelelő pár kapcsolódása.
A hibákat a kettőződési DNS-polimerázok (replicative DNA polymerases) ellenőrzik, az exonukleáz gomolyukkal azonnal kivágják, és kapcsolják a megfelelőt. A javításnak ezt a formáját kézirat-ellenőrzésnek (proofreading) nevezik. A kettőződési hibák 99%-a így kijavítódik. A DNS-kettőződés tehát nagyon pontos. A még maradt 1–2%-nyi hibát, a sejt a törzsökös párhibajavítással (DNA mismatch repair, MMR) hozza helyre a kettőződést követően.
Ha a hibát a párhibajavítás sem állítja helyre, másulásként marad meg, és adódik tovább a következő sejtnemzedékeknek. Például az eredeti DNS-ben C társul G-vel, amely kettőződési hiba következtében C–A társulássá alakul. A következő kettőződésnél a C–A-t tartalmazó DNS lesz a mintaszál. A C bázis G-vel fog társulni, az eredeti DNS-szál keletkezik. Az A bázis viszont T-vel, egészen más bázispár kerül az eredeti (C–G) helyére. Ezt a másulást nevezzük bázismásulásnak. Ezekben csak a bázis cserélődik, a nukleotid nem.