cukorbaj diabetes mellitus, egyszerűen: diabetes (diabétesz mellitus) az inzulin részleges vagy teljes hiányának és/vagy a sejtek inzulinnal szembeni érzéketlenségének (inzulinérzéketlenség, insulin resistance) következtében miatt kialakult glükózfeldolgozási zavar (kóros szénhidrát-anyagcsere), amely érinti a zsír- és a fehérjeanyagcserét is. Az inzulin hiánya a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek csökkent inzulintermelése; lehet a szigetek károsodásának következménye, de másodlagos is. A cukorbetegség számos szerv működését károsíthatja, tehát sokarcú kórkép. Több formája ismert, ezek csupán kóreredetük szerint vehetők egy kalap alá.

A cukorbaj alaptünetei: sokszori bő vizelés (polyuria) – a vizelet édes, mert cukor választódik ki benne; a betegség innen kapta nevét (édes vizelés, diabetes mellitus), rendkívüli szomjúság (igen bő folyadékfogyasztás), és mással nem magyarázható fogyás, amely kialakulhat szokásos, fokozott vagy rossz étvágyúaknál is. Egyéb tünetek: rossz közérzet, hányinger, fáradtságérzés. Előfordulhat még homályos látás, elhúzódó sebgyógyulás és más tünetek is, sokuk egyáltalán nem jellemző. Ha szokatlan tünet vagy szokatlanul viselkedő, nem nagyon magyarázható elváltozás jelentkezik, mindig gondoljunk cukorbajra. Az is előfordul, hogy jóformán nincs tünet, avagy fordítva: eszméletvesztés az első megnyilvánulás.

Kórisme: a vércukorvizsgálattal állapítható meg. Ez végezhető a tünetek alapján vagy szűrővizsgálatként. A WHO állásfoglalása szerint, ha a véletlenszerűen vett vérminta értéke 11,1+ mmol/l, vagy ha az éhomi 7+ mmol/l, illetve a terhelés (OGTT) után 2 órával a vércukorszint 11,2+ mmol/l, az eltérés cukorbajnak tartható.

Több formáját különböztetik meg. alapformái az 1-es és a 2-es formájú cukorbaj; egyéb formái:

▪ A β-sejtműködés genetikai zavara, a MODy (maturity onset diabetes of the young). A HNF gének valamelyikének másulása okozza, családi halmozódású, rendkívül ritka.

▪ Az inzulin genetikai zavara.

▪ A hasnyálmirigy kiválasztásos rendszerének betegségeihez társuló formák,

▪ Immunformájú cukorbaj; ritka. Például autoimmun 1-es formájú cukorbaj a β-sejtek pusztulásának a következménye. A keringő szigetsejt elleni fajlagos auto-ellenanyagok már akkor felismerhetők, amikor a szénhidrát-anyagcsere még szabályos.

▪ Gyógyszerek okozta.

Külön csoportba soroljuk a várandóssági cukorbaj.

■ Az 1-es formájú cukorbaj a β-sejtek pusztulásának a következménye. A beteg életben maradásához inzulin szükséges, ezért nevezték korábban inzulinfüggő cukorbajnak. Általában fiatalabb, 35 év körüli korban kezdődik (fiatalkori cukorbaj), de kialakulhat idősebb korban is. Két formája: az autoimmun keletkezésű (1A-forma), amelyet a T-sejtek által közvetített autoimmun-válasz hoz létre. Kialakulásában genetikai hajlam vesz részt. A másik forma az ismeretlen eredetű (1B-forma). Feltételezhető, hogy létrejöttében vírusfertőzéseknek vagy más környezeti hatásoknak van kóroki szerepe.

Tünetek: rendkívüli szomjúság, igen bő vizelés, éjszakai vizelészavar (főleg gyermekeknél), fokozódó étvágy, nem magyarázható fogyás, gyengeség, fáradtság, ingerlékenyég vagy más hangulatváltozás, égő szem érzése.

Súlyos szövődményei lehetnek: szív- és érkárosodás, vese- és idegrendszeri bántalmak.

■ Az 2-es formájú cukorbaj a glükóz felhasználásának zavara, melynek következtében emelkedik a vércukorszint. Idült állapot. Elsősorban azért keletkezik, mert a sejteknek az inzulinra adott válasza csökkent. Ritkábban azért, mert kevesebb inzulin képződik, akadályozott a keletkezése. Az emelkedett vércukor keringési, idegrendszeri és immunzavarokat okozhat, akkor is, ha nem éri el a kórosan magas vércukorszintet (hyperglycaemia, 30 mmol/l). A 30 mmol/l feletti érték életveszélyes állapot, eszméletvesztéssel jár, a lehelet aceton szagú.

Tünetek: alapvetően egyeznek az 1-es formájú cukorbetegség tüneteivel. Lényeges különbség, hogy legtöbbször lassan alakulnak ki, sőt élhet valaki úgy a cukorbajjal, hogy évekig semmi panasza nincs. Szövődményei is sokfélék, hasonlók.

A cukorbaj egyik formája sem gyógyítható, de egyensúlyban tartható.