ATM (Ataxia Telangiectasia Mutated) szerin-treonin-kináz; szerin, treonin aminosavakat foszforilez. Másik ATM fehérjével társul, kettőst képez. Részt vesz a kétszálú DNS-törés kijavításában: az MRN-együttes NSB1 tagja köti az ATM-kettős egyikét az MRN-együttesnek a DNS-törtvégekhez kapcsolódásakor. Az NSB1-hez kötődő ATM, szerkezetváltozás következtében, önmagát foszforilezi (autofoszforilezés), miközben a másik ATM elválik. A tevékeny ATM a kromatin egyik hisztonját, a H2Ax hiszton 139-es szerinjét (Se-139) foszforilezi; ennek hatására annyira megváltozik a H2Ax szerkezete, hogy külön névvel, γH2Ax, illetik. A H2Ax foszforilezése sokszorozódási folyamat, mert az ATM sok H2Ax-et foszforilez.

A γH2Ax kapcsolja CHK2 szerin-treonin-kinázt (checkpoint kinase 2), ez teszi lehetővé, hogy az ATM ezt is foszforilezze. A γH2Ax-hez kötött foszforilezett CHK2 és az ATM együtt foszforilezi a p53-at, amely serkenti a DNS-javító fehérjék képződését. A p53 kötődik a DNS-t helyreállító fehérjéket kódoló génekhez, serkentve a DNS-javító fehérjék keletkezését. A sugárhatásra rendszerint nem egyetlen DNS-károsodás keletkezik, hanem nagyon sok és sokféle, ezért a hibajavító fehérjék bővében képződnek. Az ATM foszforilezi még az MDM2-t is (ez megakadályozza a p53 némítását, lebontását), valamint az NSB1-t, amely fenntartja a javítási folyamatot.

Az ATM a p53 és a CHK2 serkentésével teszi lehetővé a sejtkör megállását, a hiba kijavítását vagy a sejtvégzetet, amely tehát megakadályozza, hogy a kettős DNS-törést szenvedett sejt osztódjék. Ezt nevezzük ATM irányította hibajavításnak (ATM induced repair), mondják ATM–CHK2 jelközvetítésnek is. Az ATM foszforilezi még a BRCA1-et és különböző ciklinfüggő kinázokat (CDK).

Részleges egyezések (5 szócikk):

kezelés therapy, treatment az orvostudományban betegség leküzdésére alkalmazott gyógymód; gyógykezelés.

bevezető kezelés neoadjuvant therapy általában daganatgyógyászati fogalom: valamelyik kiegészítő kezelés (gyógyszeres kezelés és/vagy sugárkezelés) adása az elsődleges kezelés előtt, pl. a daganat zsugorítására a szóródások mérséklésére stb.

első kezelés primary therapy, primary treatment, induction therapy, first-line therapy időben, sorrendben a legelső, pl. a műtét az első/elsőleges kezelés; a gyógyszert utána adjuk.

elsődleges (fő) kezelés first-line therapy, main therapy, primary therapy/treatment, induction therapy (első vonal kezelés, első vonalbeli kezelés) elfogadottan a legjobb kezelés. Ha nem hatásos, vagy súlyos mellékhatásai vannak, kiegészíthető vagy helyettesíthető mással. Utal időbeliségre is, a fontosság hangsúlyozásával, pl. a vérzéscsillapítás az elsődleges teendő – nemcsak a legfontosabb, de a legelső is.

kiegészítő kezelés adjuvant therapy az elsődleges kezeléshez hozzáadott kezelés, szokásosan az elsődleges kezelés után alkalmazzuk.

második kezelés időben, sorrendben az elsőt követi. Pl. a második kezelés a gyógyszeres; a műtéttel kezdünk.

másodlagos kezelés second-line therapy (második vonal kezelés, második vonalbeli kezelés) az elsődleges kezelés eredménytelensége (nem hatásos vagy nem elviselhető volta) esetén alkalmazott kezelés.

támogató kezelés palliative therapy (palliatív kezelés) a beteg életminőségét javító kezelés. Az ilyen kezelésnek nem a beteg meggyógyítása a célja; legtöbbször azért, mert erre jóformán nincs esély.

palliative támogató (palliatív)palliative treatment támogató kezelés (→kezelés)

sugártervezés radiation treatment planning a kezelendő elváltozás (céltérfogat) és a környező ép szövetek (sugárhatási terület) pontos kijelölése, a besugárzási terület megállapítása, a besugárzási területre adandó sugár mennyiségének, adagolási formájának és területi elosztásának a meghatározása. Célja: a céltérfogat kapja meg az elpusztításához szükséges sugármennyiséget, az ép környezete pedig a lehető legkevesebbet. Sugárkezelő orvosok és fizikusok végzik

Hagyományos tervezés (forward planning). Két formája van:

• Hagyományos mezős tervezés (conventional planning). Képalkotó, általában CT-vizsgálattal pontosítjuk a céltérfogatot, és háromirányú tervezési módszerekkel (three-dimensional planning techniques) határozzuk meg a besugárzási mezőt, amely általában valamely csontszerkezethez kötött, és téglalap alakú. A módszer gyors és egyszerű.

• Térfogatformált tervezés* (conformal radiation planning) CT-felvételekkel pontosított, a céltérfogat alakjára formált, számítógépes háromirányú tervezés. Az egynemű külső besugárzást sugárirányítókkal, sugárelnyelőkkel (collimators) és/vagy kitakarásokkal alakítjuk a céltérfogatnak megfelelően. Szemben a hagyományos téglalap alakú mezős besugárzással, a céltérfogat alakjára tervezzük a besugárzást.

Fordított tervezés (inverse planning) meghatározzuk, hogy céltérfogat(ok) mennyi sugarat kapjon, és mennyi az a legtöbb sugárhatás, amely a környezetét érheti (mennyiség-előírás) – ennek alapján formáljuk a sugárnyalábok irányát és mennyiségét. Nem egyenletes ionizált sugárzást alkalmazzunk, beamletek szerinti módosításokkal. Pl., ha valamely pontra jutó sugármennyiség több a tervezettnél, a sugár erősségét egy vagy két beamlettel csökkentjük. (→beamlet)

tudatmód a tudat beállítottsága és formája. Lehet kifelé (extrovert) és befelé (introvert) irányult. Az előbbi környezetirányult: a társadalmi szokványokat helyezi előtérbe, az észlelt tárgyat, jelenséget, benyomást tényszerűen szemléli. Az utóbbi inkább egyedi szempontok szerinti; a társadalmi (környezeti) elvárások háttérbe szorulnak.

A tudatmód formája szerint négyféle: gondolkodó (észszerűen következtető); érző (a környezetet kellemesnek vagy kellemetlennek tekintő [elfogadom, elkerülöm]); érzékelő (a dolgokat a maguk valóságában felfogó) és lényeglátó (nem a részleteket, hanem a dolgok belső lényegét, összefüggéseit szemlélő). (extravertált, introvertált, extroverzió, introverzió, intuíció).

válzatmások* heterozygous alleles a nyugalmi kromoszóma ugyanazon helyén (kromoszómahely) lévő két válzat, tehát az anyától és az apától származó, eltérő.