Találatok címszavakban (3 szócikk):

FMR1-betegségek FMR1 diseases az FMR1 gén 5’-végi CGG ismétletek kóros bővülésének a következményei; az előmásulásos és a teljes másulásos ismétletválzatot hordozókban alakulnak ki. Szokványosan a FMR1 gén elkerüli az X-kromoszóma metilezését, tevőtlenné válását (X-inactivation), a CGG ismétletek kóros sokszorozódásával azonban megváltozhat a metileződés és az átíródás is.

▪ Az előmásulásos ismétletválzat fokozhatja az átíródást, több mRNS képződik, méghozzá olyan, amelyben jelen van ismétletbővület. Ezekben az mRNS-ekben gyakori a másodlagos szerkezeti átalakulás, pl. hajtűkanyar-képződés, amellyel kapcsolnak a sejtműködéshez fontos fehérjéket, mint Sam 68, DROSHA, DGCR8, gátolva azok működését. A DROSHA a DGCR8 fehérjével társulva (DROSHA-együttes) a miRNS kialakulásában: a pri-miRNS-nek pre-miRNS-sé alakításában vesz részt. Ha kötődik hozzá mRNS, zavar keletkezik a miRNS-ek keletkezésében. Végeredményben a sok ismétlettöbbes mRNS miatt háromféle betegség, a törékeny X-társult remegéses mozgászavar* (fragile X-associated tremor/ataxia syndrome, FXTAS), a törékeny X-társult korai petefészek-elégtelenség (fragile X-associated premature ovarian insufficiency, FXPOI) és a törékeny-X-társult elmezavarodottságok* (psychiatric disturbances) alakulhat ki. Az FMR1 fehérjeképződés lényegesen nem változik; ha némileg csökken, rendszerint az értelmi képesség is zavart szenved. Az előmásulásos ismétletválzat okozta betegségek közös elnevezése: törékeny X-társult előmásulásos állapot* (fragile X-associated premutation condition).

A teljes másulásos ismétletválzat metileződik, a gén tevőtlenné válik, hasonlóan az X-kromoszóma többi részéhez, nem képződik FMR1 fehérje, és kialakul a törékeny-X-betegség (fragile X syndrome, FXS).

Az előmásulásos és a teljes másulásos ismétletválzat öröklődhet; az utóbbit csak az anya adhatja át, mert a teljes másulásos ismétletválzatot tartalmazó ondósejtek nem maradnak meg.

FMR1 ( fragile X messenger ribonucleoprotein 1) fehérje fragile X messenger ribonucleoprotein 1 protein, FMRP RNS-t szállító fehérje; az mRNS-hez kötődik; az mRNS-nek a sejtmagból a ribotestecshez szállításában vesz részt, valamint gátolja az átfordítást. Leginkább az agyban találhat, lényeges a megfelelő idegrendszeri és értelmi fejlődéshez, és szerepe van a nők fogamzásában is. Hiányában fokozott az ingerületátvivők kibocsátása, az idegcsatolódások telítettek, továbbá visszafogott a GABA- (γ-aminovajsav) rendszer, ezért fokozott az ingerületátvivés.

FMR1 ( fragile X messenger ribonucleoprotein 1) gén (egyéb név: fragile X mental retardation; FXA) az X-kromoszóma hosszú karjának végén (Xq27.3) van; törékenyhely. Az FMR1 fehérjét (fragile X messenger ribonucleoprotein 1 protein, FMRP) kódolja. A gén 5’-végén az indító közelében CGG hármasok ismétlődnek általában 10–40-szer, meglehetősen változatosan. Ezeket az ismétleteket AGG-hármasok szakítják meg; valószínűleg ezek rögzítik a hosszú ismétletsort. Ha az ismétletek meghaladják a küszöbértéket (~40 ismétlet), a gén ingataggá válik; betegségek keletkezhetnek, amelyeket FMR1-betegségeknek nevezünk.

Az American College of Medical Genetics a CGG ismétleteket a száma szerint négyféle ismétletválzatot különböztet meg: a szokványos (normal, NL; <45); a közbenső (intermediate/gray zone, GZ, 45–54); az előmásulásos* (pre-mutation, PM, 55–200) és a teljes másulásos* (full mutation, FM, >200) ismétletválzatot. Betegséget az előmásulásos és a teljes másulásos ismétletválzat okozhat, az előmásulásos ismétletválzat azonban egészséges nőkben és férfiakban is előfordul: nőknél 200-ból, férfiaknál 400-ból egy hordozó. (→FMR1-betegségek, FMR1 fehérje, törékenyhely)