FMR1-betegségek FMR1 diseases az FMR1 gén 5’-végi CGG ismétletek kóros bővülésének a következményei; az előmásulásos és a teljes másulásos ismétletválzatot hordozókban alakulnak ki. Szokványosan a FMR1 gén elkerüli az X-kromoszóma metilezését, tevőtlenné válását (X-inactivation), a CGG ismétletek kóros sokszorozódásával azonban megváltozhat a metileződés és az átíródás is.
▪ Az előmásulásos ismétletválzat fokozhatja az átíródást, több mRNS képződik, méghozzá olyan, amelyben jelen van ismétletbővület. Ezekben az mRNS-ekben gyakori a másodlagos szerkezeti átalakulás, pl. hajtűkanyar-képződés, amellyel kapcsolnak a sejtműködéshez fontos fehérjéket, mint Sam 68, DROSHA, DGCR8, gátolva azok működését. A DROSHA a DGCR8 fehérjével társulva (DROSHA-együttes) a miRNS kialakulásában: a pri-miRNS-nek pre-miRNS-sé alakításában vesz részt. Ha kötődik hozzá mRNS, zavar keletkezik a miRNS-ek keletkezésében. Végeredményben a sok ismétlettöbbes mRNS miatt háromféle betegség, a törékeny X-társult remegéses mozgászavar* (fragile X-associated tremor/ataxia syndrome, FXTAS), a törékeny X-társult korai petefészek-elégtelenség (fragile X-associated premature ovarian insufficiency, FXPOI) és a törékeny-X-társult elmezavarodottságok* (psychiatric disturbances) alakulhat ki. Az FMR1 fehérjeképződés lényegesen nem változik; ha némileg csökken, rendszerint az értelmi képesség is zavart szenved. Az előmásulásos ismétletválzat okozta betegségek közös elnevezése: törékeny X-társult előmásulásos állapot* (fragile X-associated premutation condition).
▪ A teljes másulásos ismétletválzat metileződik, a gén tevőtlenné válik, hasonlóan az X-kromoszóma többi részéhez, nem képződik FMR1 fehérje, és kialakul a törékeny-X-betegség (fragile X syndrome, FXS).
Az előmásulásos és a teljes másulásos ismétletválzat öröklődhet; az utóbbit csak az anya adhatja át, mert a teljes másulásos ismétletválzatot tartalmazó ondósejtek nem maradnak meg.