NALT (nasal/nasopharinx-associated lymphoid tissue) az orr-garat üreghez tartozó nyirokszövet. Ebben vannak a mandulák: a garatmandula (tonsilla pharyngea), a szájpadmandulák (tonsillae palatinae), fülkürtmandulák (tonsillae tubariae) és a nyelvgyöki mandula (tonsilla lingualis). Ezek együtt alkotnak egy nyirokszöveti gyűrűt (Waldeyer-féle lymphaticus gyűrű).
A mandulák hámmal fedett, rácsszerkezetes nyirokszövetek körülvéve, helyenként tokszerű, kötőszövettel. A hámrétegük – a garat- és a szájpadmaduláknál többrétegű el nem szarusodó hám, a többinél légúti hám – közvetlenül fekszik, sőt bemélyed a nyirokszövetbe, kialakít hámmal bélelt (cryptahám, vájathám) vájatokat (cryptae/fossulae tonsillares). A hámborítás szinte összeolvadt az alaphártyájával (membrana basalis); alatta vannak a hajszálerek. A vájatokban találhatók neutrofil fehérvérsejtek, baktériumok és váladék.
A jobb oldali ábrán a nyelvgyöki mandula része látszik. Enyhe kiemelkedés középén nyíló vájat körül helyezkedik el a nyirokszövet. A nyelvmandulát alkotó vájatnyirokszövet* (kryptolymphon) keresztmetszetben (A) és hosszmetszetben (B) látható.
A bal oldali ábra a vájatnyirokszövet nagyított képe. A többrétegű el nem szarusodó laphámot nyiroksejtek tömege szűri be, a hám nyiroksejtes (lymphoepithelial) hámmá alakult. A mandula 50–100 ilyen egységből áll.
A hámsejtek között nagyon sok az immunsejt (főleg B-sejtek, kevésbé neutrofil fehérvérsejtek és nagyfalók), annyira, hogy imitt-amott alig ismerhető fel a hámsejtek rétege. A nyiroksejtek tömege több oldalról nyomja a hámsejteket, azok csillag alakúvá válnak, és összekapaszkodva alakítják ki a mandulák hálózatos alapvázát (hámrács). A rácsközöket nyirok, elsősorban B-sejtek töltik ki, ezekben jutnak a nyiroksejtek a tüszőkhöz.
A nyirokszövet felépül a szokásos nyiroktüszőkből és a köztes, zömében T-sejtekből, továbbá lymphoblastokból, plazmasejtekből és nagyfalókból álló sejthalmazokból. A nyiroksejtek a köztes (interfollicularis) sejthalmazokba a szokványos, magas érhámú visszerecskékből lépnek ki.
A nyiroktüszők B-sejtjei IgA-pozitívak, a belőlük keletkező plasmablastok elvándorolnak a nagy nyálmirigyekbe, ahol átalakulnak IgA-t termelő plazmasejtekké. Az IgA-ellenanyag a nyálba kerül.