VNTR (variable number of tandem repeats) számváltó ismétlet* (egyéb elnevezés: minisatellites) 9−100 bázispár hosszú, GC-gazdag, változó számú fej–láb ismétletek, a DNS nem kódoló részein helyezkednek el. Ugyanazon a kromoszómahelyen lévő ismétletek mintázata azonos, de az ismétletek száma a kromoszómapárok tagjain csaknem minden egyénben eltér, például a kromoszómapár egyazon helyén, az egyik kromoszómán öt ismétlet, a másikon tíz van. Ez a különbözőség annyira jellemző, hogy a DNS-hely ujjlenyomatának is nevezik. Ennek alapján kiválóan alkalmazhatók a személy azonosítására, családfakutatásra stb.
Egészen kivételes, hogy a kromoszómapárnak ugyanazon a helyén az ismétletek száma egyenlő; vagyis az anyától és apától örökölt ismétletek azonosak (azonos számú számváltó ismétlet*).
Előfordulhat az is, hogy a VNTR-ek számának változása kapcsolatba hozható daganatos betegségekre való fogékonysággal. Ilyen pl. a HRAS1 protoonkogén válzatának miniismétlete, mely a gén poliadenilációs jelétől lefelé (3-vég felé) ~1 kb távolságra található. Az ismétlet 28 bázispárnyi törzsmintázat; 30-100-szorosan ismétlődik. A népességben léteznek igen gyakori válzatai (pl. a1, a2, a3, a4) és több mint 40 úgynevezett ritka válzat. A HRAS1 VNTR-szakasz képes különböző átírásszabályozókat (transcriptional regulatory factors) kötni, így szabályozni a HRAS1 protoonkogén kifejeződését, közvetve pedig a daganatok iránti fogékonyságot. Egyes ritka VNTR-ek akár kétszeresen is fokozók.
A VNTR valamely népességben nagyon sokféle (VNTR-sokalakúság).