falósejt phagocyte (fagocita) sejtfalásra képes sejt. Többféle sejt is képes sejtfalásra, de nem egyformán. Bizonyos sejtek erre szakosodtak, ezeket nevezzük hivatásos falósejteknek. Ilyenek a nyúlványos sejtek (dendritic cells), a nagyfalók (macrophages), az eozinofilek (eosinophils), az egymagúak (monocytes), a neutrofilek (neutrophils) és a csontfaló sejtek (osteoclasts). Ezeknek a sejteknek a felszínén falósejtjelfogók keletkeznek, és gerjesztik a jelközvetítést a sejtfalás végrehajtására.

A hivatásos falósejtek távolítják el a sejtvégzeti sejtek (apoptotic cells) billióit, valamint a mikrobákat – amelyeket bekebelezve mutatnak be az immunsejteknek, vagyis antigénbemutató sejtek (APC-k). Felszínükön ujjszerű aktinnyúlványok vannak (filopodia); ezekkel kutatják a bekebelezendő részecskéket.

A kevésbé hatékony (nem hivatásos) falósejtek nem képesek a mikroszervezetek bekebelezésére, de jelentősek a sejtvégzet által elpusztított sejtek eltávolításában. Ilyenek: az érhámsejtek, a hámsejtek és a kötőszövetsejtek (fibroblasts). (→falósejtjelfogók, sejtfalás)

Találatok címszavakban (1 szócikk):

falósejtjelfogók phagocyte receptors a falósejteknek a lebontandó részecskéket felismerő felszíni jelfogói. Nagyon sokféle van, mivel igen sokféle részecskét (a mikrobák és a sejtek sokféleségét) kell felismerni. Ezeket két nagy csoportra osztjuk: az antigénfedést felismerő (opsonic receptors) és a mintázatfelismerő jelfogók (non-opsonic receptors, pattern-recognition receptors [PRR]) csoportjára.

▪ A mintázatfelismerő jelfogók közvetlenül ismernek fel korokozótársult mintázatokat (pathogen-associated molecular pattern [PAMP]), és kapcsolódnak hozzájuk – ezek a jelfogók tehát nem keringő jelvivőket kötnek.

A kórokozótársult mintázatok olyan ősi mintázatok, amelyek a magasabb rendűek sejtjein már nincsenek jelen, a mikrobákon azonban igen, és, lévén ősiek, nem is nagyon módosulnak. Ilyenek például a β-glukánok és a mannózok a gombákon, a lipopoliszacharidok a baktériumokon stb. Ez azért lényeges, mert a mikrobák hajlamosak gyakori alakváltoztatásra, a sejtfalásra szakosodott, veleszületetten kódolt jelfogók száma ugyanakkor korlátozott: az új alakzatok száma meghaladja a jelfogók felismerési képességét.

▪ Jellegzetes nem lefedő jelfogók a dektinek (dectin-1 és dectin-2), a DC-SIGN, a mincle, a mannózjelfogó, a MACRO, az MCL és néhány enyészetjelfogó (SR-B [CD36], SR-A). Idesoroljuk a sejtvégzeti jelfogókat is (αVβ3, αVβ5, BAI1 [ brain-specific angiogenesis inhibitor 1], CD14, TIM1 [T cell immunoglobulin mucin], TIM4, stabilin-2).

Részleges egyezések (1 szócikk):

filopodia falósejtek felszíni aktinnyúlványai (→falósejt)