fehérjemintázat a fehérjék szerkezeti elemeiből keletkező jellegzetes, törzsökös alakulat sajátszerű feladat ellátására; a fehérjéket sokszor ennek alapján ismerik fel. Többé-kevésbé önálló elemként viselkedik, amely elveszhet, többszöröződhet vagy változhat. Létrejöhet a fehérjék elsődleges és másodlagos szerkezetéből is. A fehérjék bonyolult felépítése a szerkezeti elemeknek szinte végtelen formálódási, társulási változatát teszi lehetővé, vagyis megszámlálhatatlan mintázat jön létre. A molekulák kizárólag ezeket azonosítva kapcsolódnak; ez a biológiai folyamatok fajlagosságának kulcsa. Néhány nagyon gyakori, sajátos mintázatot külön elnevezéssel illetnek, gyakorlati jelentőségük miatt.
elsődleges szerkezeti mintázatok (vonalas mintázatok) sajátos feladatra (kötés, felismeréshely) összeállt 3–10 aminosav. Egysíkú mintázatok; innen a vonalas elnevezés. A nemzetközi irodalomban sokféle nevük van: sequence motif (szerkezetmintázat*), core motif, ligand-binding surfaces, ligand recognition pockets és linear motifs. Gyakoribb elsődleges szerkezeti mintázatok:
▪ A cinkujj mintázat két ciszteinből és két hisztidinből álló aminosavszakasza, ameliy a szerkezetet összetartó cinkiont köti.
▪ A foszforilezési mintázat (linear phosphorylation motif), amely a foszforilezés helyét (phosphosite) kijelölő aminosavsor.
▪ Walker-mintázatok az ATP-t kötő fehérjék jellegzetes törzsökös mintázatai. Kétfélét: Walker-A- és Walker-B-mintázatot különbözttünk meg. (→Walker-mintázat)
▪ Az RGG/RG mintázat argininben (R) és glicinben (G) gazdag (RGG [arginin–glicin–glicin]). Ezernél is többféle fehérjében van jelen, számos sejtbiológiai folyamatban (génátírás, elő-mRNS kivágása, DNS-hiba jelzése, átfordítás, sejtvégzet szabályozása stb.) vesz részt. Ismert három és két RGG-s formája, és azoknak is számos változata; az RG-tag különáll.
Az ábrán az RGG/RG mintázatoknak a FUS (fused in sarcoma) RNS-t kötő fehérjében lévő három RGG-s formája (tri-RGG, kékkel jelölve) látható. A feltüntetett RGGRG mintázat RG- (arginin–glicin) tagja a sor végén van.
másodlagos szerkezeti mintázatok secondary structural motifs a másodlagos szerkezeti elemek (α-csavarulat, β-lemez stb.) kapcsolódásából létrejövő, jellegzetes szerkezeti formák; törzsökös térszerkezeti egységek, többé-kevésbé önálló feladattal (kapcsolódás, felismerési hely stb.). Nevezik super secondary structuresnek is, utalva arra, hogy ezek a szerkezetek a másodlagos szerkezeti elemeknek már magasabb fokú szerveződései, de még nem harmadlagosak. A legegyszerűbbek 2–3 szomszédos másodlagos szerkezeti elemből formálódnak, a bonyolultabbak pedig ezekből tevődnek össze. Az ilyen mintázatok gyakran ismétlődnek egy-egy fehérje valamelyik részében, illetve más fehérjékben is hasonlóan fordulnak elő. Jellegzetességük, hasonlóságuk ellenére az aminosav-összetételük nagyon eltérő is lehet. A másodlagos elemekből alakult mintázatok állhatnak α-elemekből (α-mintázatok); β-elemekből (β-mintázatok), pl. a görög mintázat (Greek-key motif), amelyet ellentétesen futó β-lemezek és az ezeket osszekötő β-fordulások alkotnak; legtöbbjükben azonban mindkettő előfordul (αβ-mintázatok), pl.az αβ-hordók (αβ barrels), amelyek nyolc α-csavarmenetből és nyolc β-lemezből tevődnek össze.
Néhány α-csavarodási alapmintázat:
▪ α-csavarodás–fordulás–α-csavarodás* mintázat (helix-turn-helix motif, HTH) rövid, visszaforduló kapcsolóval (aminosavakkal) összekötött két α-csavarodás. Az egyik leggyakribb DNS-hez kapcsolódó mintázat: a C-végi α-csavarodás illeszkedik a DNS nagygörbületébe, az oldalágai pedig bázisfajlagosan kapcsolatba lépnek a nukleotidokkal. A génműködést szabályozó fehérjék legtöbbjében megtalálható.
Sokféle változata ismert (dihelical, trihelical, winged helix-turn-helix motif stb.).
▪ α-csavarodás–hurok–α-csavarodás* (egyszerűen: csavarodás–hurok–csavarodás*) mintázat (basic helix-loop-helix motif, bHLH) hurokkal lazán összekötött két α-csavarodás; az egyik rövidebb. Rugalmas mintázat, amely lehetővé teszi, hogy két ilyen mintázatot hordozó fehérje összekapcsolódjék, kettőst képezzen: a két rövid α-csavarodás fonódik össze. A hosszabbikon vannak a DNS-sel kölcsönhatásba lépő törzsaminosavak. Az átírásfehérjék egyik törzsmintázata, a kettős fehérjék szokásos keletkezési eleme.
Néhány α-csavarodás–hurok–α-csavarodás mintázat:
▪ cinkujj mintázat* (zinc finger motif, nevezik zinc-finger domainnak is) RNS-hez, DNS-hez kötődő mintázat; a nukleinsavakhoz kapcsolódó fehérjékben általános. Egy α-csavarodásból és két ellentétes lefutású β-lemezből áll, amelyeket négy aminosav (két cisztein, két hisztidin) segítségével cinkion köt össze. Van olyan is, amelyben négy cisztein van. Ezek a mintázatok ismétlődnek egymás után, jellegzetes ujjszerű kitüremkedésekkel. Az α-csavarodás aminosavai kapcsolódnak a DNS-sel a nagygörbületen. Ez az egyik leggyakoribb mintázat; a fehérjeállomány ~3%-át teszi ki,
▪ leucinos zármintázat* (leucine zipper motif) két azonos α-csavarodásból áll, amely rövid szakaszon fonadékot (coiled coil) képezve társul, hasonlóan az ollóhoz. Az α-csavarmenet minden hetedik aminosava leucin. A leucinok a C-végen összerendeződnek, és víztaszító hatással hidrogénkötések jönnek létre. Az N-vég pozitív töltésű, ez a kötőgomoly, fajlagosan kapcsolódik a DNS ACGT bázissorával – az indítóhoz kötődve serkenti az átíródást. Az átírásfehérjék jellegzetes mintázata. Kialakulhat egyetlen polipeptidben, de két polipeptid között is.
▪ EF-kéz mintázat (EF hand), amelyik Ca2+-t kötő mintázat; a kalmodulin E- és F-csavarodása és összekötő szakasza alapján kapta a nevét.