foszforilezés phosphorylation foszforilcsoport (PO32−, foszfátion) átvitele egyik molekuláról a másikra, szokásosan fehérjékre. A foszforilezést a fehérje-kinázok (foszforilázok) végzik külső vagy sejten belüli jelzésre. Az enzim az ATP γ-helyzetű foszfátcsoportját köti meg, és kapcsolja a célfehérje oldalláncának az aminosavak sorrendje alapján meghatározott OH-csoportjához, észterkötéssel. Más OH-csoportok nem foszforileződnek. Az ATP bontásakor nagy energia (∼30 kJ/mol) szabadul fel, ez segíti a foszfát kötődését. A foszforilezés hatására változik a fehérje töltésállapota, térszerkezete (új kapcsolódási mintázat keletkezhet), megváltoztatva a fehérje tevékenységét. (→enzimek) Előadódik, hogy a foszforilezési mintázat nem elég hangsúlyos, és az enzimnek más része foszforileződik, ezért nem következik be a kívánt hatás, vagy éppen más irányú lesz.
A foszforilezés a fehérjék működésének egyik leggyakoribb és rugalmas szabályozója; a foszforilezett fehérjék többsége tevősödik, de tétlenné is válhat. Visszafordítható folyamat (a foszforilcsoport könnyen eltávolítódik a foszfatázok segítségével), lehetővé téve rugalmas szabályozást (defoszforilezés). Az emberi szervezetben kilencféle aminosav (aszpartát, glutamát, cisztein, arginin, lizin, hisztidin, szerin, treonin, tirozin) foszforileződhet, de ezek közül csak a szerin, treonin és a lizin marad állandó (csak az O–P észterkötés tartós), a többiben a kötés gyorsan felbomlik.
Fontos szerepe van a foszforilezésben az enzim kötőhelyének; ez ismeri fel és kapcsolja a célfehérjét, teszi lehetővé, hogy a sarkallógomoly a foszforilezési mintázatnak megfelelően adja át a foszforilcsoportot. A kötőhely lehet a sarkallógomolyban, de az enzim más részén is. Egy-egy fehérje több kötőhelyéhez is kapcsolhatja a célfehérjét. Pl. az ERK2, amelynek két kötőhelye van: az egyik a sarkallógomoly mögött (általános kötőhely), a másik közvetlenül alatta. Az általános kötőhelyet a lizin, az arginin és még legalább két semleges aminosav észleli. Kapcsolódik hozzá az ERK2-t foszforilező (a láncfolyamatban előtte lévő) fehérje, valamint a jelközvetítésben utána lévő fehérje, amelyet az ERK2 foszforilez. Ide kapcsolódik még az MKP3 is; ez defoszforilezi, bénítja az ERK2-t. A célfehérjék közé tartozik az ELK1, amelyet az ERK2 a sejtmagban foszforilez. A másik kötőhelyet a KSR1 nevű állványfehérje és két átírásfehérje (cFOS, ELK1) ismeri meg, ezek a sejtplazmában vannak. A kötőhelyekhez tehát többféle fehérje is fűződhet; ezek versengnek egymással. Hogy végül melyik kötődik (merre megy a láncfolyamat), függ az ERK2 helyzetétől (a sejtplazmában vagy a sejtmagban van-e), bizonyítva, hogy a kötőhely is meghatározó a láncfolyamatban. Előfordul, hogy a kötőhely nem a megfelelő fehérjét kapcsolja, pl. ugyanazt a mintázatot hordozó enzimcsalád másik tagját, ami megváltoztathatja a jelközvetítést.
autofoszforilezés a fehérje saját magát foszforilezi. Például a kettős ATM-fehérje egyike kapcsolódik NSB1-hez, megváltozik a szerkezete, és foszforilezi saját magát, aminek hatására a másik elválik.
defoszforilezés a foszforilcsoport eltávolítása, például az ATP-nek ADP-vé és foszfátionná (PO43-) alakítása.. A foszfatáz (foszfoprotein-foszfatáz) enzim végzi: a szerin-/teonin-/tirozin-PO4 észterkötést bontja vízfelvétellel, szerin-/teonin-/tirozin-OH + PO4 keletkezik.