Részleges egyezések (6 szócikk):

DNS-szerkesztés genome editing, genome engineering, gene editing (genomszerkesztés) a DNS genetikai megváltoztatása: beékelünk, kilökünk, módosítunk vagy cserélünk egy bázist vagy bázissort az élő szervezet DNS-ébe. A DNS-szerkesztés, ellentétben a véletlenszerű korai genetikai változtatásokkal célzott, sajátos helyen történik, például célmolekula előállítására. Egyre inkább a kezelések megerősítésére szolgálnak, annyira, hogy elterjedt az emberi génszerkesztési kezelés fogalma is. Feltétlen ez a jövő, a rák kezelésében mindenképp. Jó példa a használatára a sarlósejtes vérszegénység és a Duchenne-kór; ezeknek a betegségeknek a génhibái genetikai szerkesztéssel gyógyítjuk, de genetikai szerkesztést alkalmazunk a CART-T-sejtes kezelésekben is.

genom (DNS) genome a sejt teljes DNS-ében rejtett genetikai tartalom összessége. (Vírusokban a DNS-ben vagy az RNS-ben rejtőző genetikai tartalom egésze.) Az emberi genom a sejtmagban lévő 23 kromoszómapárból és az energiatermecsben lévő DNS-ekből tevődik össze (3 milliárd nukleotid). Tartalmazza az egyén létezéséhez és tevékenységéhez szükséges összes ismeretet. A napi szóhasználatban DNS mondható a genom helyett. (→energiatermecs-DNS, vírusgenom)

HUGO (Human Genome Organisation) a Genom Project keretében létrehozott nemzetközi tudományos testület. Négy bizottsága van, tevékenységét ezeken keresztül fejti ki. A HUGO Gene Nomenclature Committee a génnevezetek bizottsága. (→génelnevezés) A HUGO Committee on Ethics, Committee on Law és Committee on Society a Genom Project erkölcsi, törvényi és társadalmi kérdéseivel foglalkozó három bizottság.

rákgéntár* The Cancer Genome Atlas (TCGA) a National Institutes of Health, U.S. Department of Health and Human Services két részlege, a National Cancer Institute (NCI) és a National Human Genome Research Institute (NHGRI) által összeállított olyan adattár, amely a rákokban előforduló géneltéréseket tartalmazza. A rákgenetikai kutatás és a rákgenetika gyakorlati alkalmazhatóságának tanulmányozására hozták létra. Ez a hatalmas (~3 petabite) adattár a kutatók számára szabadon hozzáférhető.

TCGA The Cancer Genome Atlas (→rákgéntár*)

The Cancer Genome Atlas, TCGA (→rákgéntár*)