Találatok alcímszavakban (1 szócikk):

glikozid glycoside olyan egyszerű szénhidrát, amelyik az anomer szénatomján alkohollal vagy fenollal kapcsolódik össze – az alkohol másik egyszerű szénhidrát is lehet. A másik molekula a cukor glikozidos OH-csoportját helyettesíti. A nem szénhidrát összetevőt aglikonnak nevezzük; a glikozid tehát cukor + aglikon). A glikozidok nevei -id végződésűek: az egyszerű cukor nevéhez illesztjük a végződést: glükóz – glükozid; galaktóz – galaktozid.

glikozidos kötés glycosidic bond gyűrűs szénhidrátot kapcsoló elektronkötés. A gyűrűs szénhidrát OH-csoportja kötődik vízkilépés mellett egy másik vegyülethez. Két szénhidrát társulásakor az egyik 1’-szénatomja a másik 4’ – ritkábban a 6’– szénatomjának hidrogénjével társul (C–OH + H-C → –C–C–); a 6’-szénatommal társuláskor elágazik a cukorlánc. Két OH-csoport kapcsolódásakor O-glikozidok keletkeznek (C–OH + OH–C → –C–O–C–). Az N-glikozidokban az OH-csoport aminocsoporttal/iminocsoporttal kötődik (C–N kötődés). A glikozidos OH-csoport térhelyzete szerint megkülönböztetünk α-, és β-glikozidkötést, pl. a ribóz az RNS-ben vagy a dezoxiribóz a DNS-ben a bázissal β-N-glikozidos kötéssel kapcsolódik.

glikozidos OH csoport A szénhidrátgyűrűnek a glikozidkötésben résztvevő OH-csoportja; vegyileg másként viselkedik, mint a többi. A ribóz és dezoxiribózban az 1’-szénatomon lévő OH-csoport a glikozidos hidroxilcsoport.

glikozil glycosyl a glikozid cukorösszetevőjének OH-csoport elvonásával keletkezett gyöke. Ha a cukor glükóz, a gyök glükozil.

glikozilezés glycosylation szénhidrát kapcsolása másik (nem szénhidrát) molekulához, leginkább a másik molekula OH-csoportjához, de kötődhet más, pl. aminocsoportjához is. A biológiában legtöbbször azt az enzimfolyamatot jelöli, amelyben glikán kapcsolódik fehérjéhez. A szénhidráttal kapcsolt vegyület a glikozidos (glycosylated) vegyület; ellentéte a nem glikozidos (nonglycosylated) vegyület. (→glikán, szénhidrát)