képG-négyes (guaninnégyes)* (DNA G-quadruplex [GQ] structure, G-quartet) egymásra tevődött négytagú guanintársulásokból alakult állékony másodlagos DNS-szerkezet.

▪ Négytagú guanintársulás négy egymást követő guanin kapcsolódásából jön létre. A guaninok Hoogsteen-féle hidrogénkötésekkel (Hoogsteen hydrogen-bonded guanines, G-quartets) kötődnek egymáshoz. Azaz – ellentétben a Watson–Crick-féle bázispárosodással, amelyben a hidrogénhidak az adenin és a timin, illetve a guanin és citozin között jönnek létre – a négytagú guanintársulásokban a hidrogénhidak a guaninok között alakulnak ki.

képKét-három ilyen négytagú guanintársulás tevődik egymás fölé, aminek következtében a DNS többszörösen elhajlik, visszafordul, párhuzamos szálakat kialakítva. Az ábrán három négytagú guanintársulás egymásra tevődéséből alakult G-négyes látható. Állékony másodlagos szerkezetek, a guaninban gazdag egyszálú DNS-ben keletkeznek, rögzítik az egyszálú DNS-t. Pl. a végrészek túlnyúlásaiban. Gyakoriak a CpG szigetekben. (→végrész)

Számos fehérje – kivált az átírásfehérjék, továbbá helikázok, kromatinmódosítók, állapotszabályozók – ezt ismerik fel, ehhez kapcsolódnak.

A G-négyesek a hozzájuk kapcsolódó átírásfehérjékkel együtt a génátíródás „ki-bekapcsolói”; a fehérjékkel kapcsolódva sokszorozzák az átíródást. Feltételezik, hogy a rákos átalakulásban is szerepük van: a törzsbázissorban vagy a környékén lévő G-négyesek ugyanis jelentősen fokozhatják a daganatserkentő gének (pl. cMYC) tevékenységét.

Részleges egyezések (1 szócikk):

G-quadruplexguaninnégyes