gyökfogó antioxidants (antioxidáns) (egyéb elnevezés: elektronvesztés-gátló) elektronvesztési (szabadgyök-keletkezési) folyamatokat gátló molekulák, a szabadgyök-szint egyensúlyállapotának megtartásában meghatározók. A sejtek elektronvesztés-gátló (gyökfogó) rendszere enzimekből és nem enzim molekulákból tevődik össze.

▪ A legjelentősebb elektronvesztés-gátló enzimek a szuperoxid-diszmutázok (SOD), a katalázok, a glutation-peroxidázok (GPx), a glutation-reduktázok (GR). A háromféle SOD (SOD1, SOD2, SOD3) a szuperoxid-anion (∙O2-) oxigénmolekulává és hidrogén-peroxiddá (H2O2) alakítását végzi, a hidrogén-peroxidot pedig a kataláz és a glutation-peroxidáz vízzé és oxigénmolekulává alakítja; az utóbbi folyamatban elektronhiányos glutation-diszulfid (GSSG) keletkezik, amelyet aztán a glutation-reduktáz a NADPH-tól vett hidrogénnel állit vissza glutationná. A glutation-peroxidáz és a glutation-reduktáz a glutation- (GSH-) enzimek családjába tartozik. A SOD-ok a fémionok (Cu és Mn) jelenlétében tevősödnek.

▪ A nem enzim természetű gyökfogók közé tartozik a C-vitamin, az E-vitamin, az A-vitamin, a β-karotin és más karotinoidok, a szelénium, a cink, a taurin és a GSH. Ezeknek mind jelentős szerepük van a szabadgyökök egyensúlyállapotának fenntartásában. A táplálékban (zöldségekben, gyümölcsökben stb.) lévő sokféle elektronvesztés-gátló közül csak három, az A-, a C- és az E-vitamin hatásos a szervezetben, a többi csak laboratóriumi vegyfolyamatokban akadályozza a szabadgyökök képződését.

Részleges egyezések (1 szócikk):

elektronvesztés-gátló gyökfogó