daganatjelző tumor marker a daganat jelenlétére vagy a daganattal való kapcsolatra utaló molekula (leginkább fehérje) vagy DNS-szerkezeti/működési eltérés (génhiba, fokozott/csökkent génkifejeződés stb.). A daganatjelzőt a daganatsejt képezi, illetve abban alakul ki. Utalhat a daganat jelenlétére vagy tulajdonságára; a kezeléstől várható eredményre és a túlélésre, és használható szűrésre is. Lehet a szérumban, vizeletben, székletben vagy más szövetben, szervezetünk más folyadékban. Nagyon sokféle daganatjelző használatos a napi gyakorlatban; többségük egyfajta rákot jelez, de vannak sokféle rákra utalók is.
Találatok címszavakban (1 szócikk):
Részleges egyezések (1 szócikk):
állapotjellemző, állapotfüggvény state function, point function (az állapotjellemzőt állapotjelzőnek, állapothatározónak mondják, de az állapotjellemző elnevezés pontosabban fejezi ki a fogalmat) az anyagnak/rendszernek olyan mérhető mutatója, amellyel meghatározható a rendszer sajátossága, és csak az anyag/rendszer kezdeti és végállapotától függ. Független a rendszer átmeneti útvonalától, vagyis attól, hogy a rendszer miként jutott a végállapotába.
Vannak egyszerű állapotjellemzők, mint a hőmérséklet (T), a nyomás (p), a térfogat (V), az anyag mennyisége (n), a tömeg (m). Ezek között megkülönböztetünk:
▪ Kiegyenlítődő állapotjellemzőt (intenzív
állapotjelző), amely független a rendszertől (kiegyenlítődő mennyiség).
Ilyen a nyomás és a hőmérséklet. Például ha kétféle hőmérsékletű és/vagy
kétféle nyomású folyadékot elegyítünk, azok hőmérséklete és nyomása is
kiegyenlítődik; független a folyadék mennyiségétől.
▪ Összeadódó állapotjellemzőt (extenzív
állapotjelző), amely függ a rendszertől (összeadódó mennyiség), például
térfogat: ha egy edényben lévő folyadékhoz öntünk még folyadékot, nagyobb lesz
a térfogata; annyival, amennyit adunk hozzá.
Vannak az egyszerű állapotjellemzőkből számítással levezethető függvények, mint a rendezetlenség (S), a belső energia (U), az energiatartalom (H), a szabad energiatartalom (G). Megkülönböztetésül ezeket állapotfüggvényeknek nevezzük. A rendszer egyensúlyi állapotát írják le.
Például belső energia csakis a rendszer pillanatnyi nyomásától, hőmérsékletétől, összetevőitől és anyagtömegétől függ. Ekként valamely 25 °C-os, 100 kP nyomású, 1 mol NaCl-t és 50 mol vizet tartalmazó oldat belső energiája azonos bármely más azonos oldat belső energiájával, függetlenül attól, hogy a NaCl-t vízben oldottuk, sósavval elegyítettük vagy valamilyen más módon hoztuk létre.
Bármely állapotjellemző megváltozása együtt jár legalább egy másik állapotjellemző megváltozásával. (→vegyfolyamat-állapot)