kockázat risk valamely állapot (pl. elhízás), eltérés (pl. genetikai hiba), környezeti hatás (pl. egészségtelen levegő), cselekvés (pl. dohányzás), módszer (pl. vizsgálat), beavatkozás (pl. kezelés), betegség stb. veszélye: annak a valószínűsége, hogy a következmények bekövetkeznek (pl. betegség kialakulása, kiújulása, áttét keletkezése). Az orvosi gyakorlatban a kockázatot, vagyis annak a veszélyét, hogy a következmény létrejön-e, fokozatokra osztjuk, megkülönböztetve:

▪ kis (alacsony) kockázatot low risk (csekély a valószínűsége [a következmény megtörténésének])

▪ közepes kockázatot intermediate risk (mérsékelt a valószínűség)

▪ mérsékelten nagy kockázatot high-intermediate risk (elég nagy a valószínűség)

▪ nagy (magas) kockázatot high risk (nagy a valószínűség).

A fokozatok szerint beszélünk kis kockázatú csoportról (low-risk group), közepes kockázatúról (intermediate risk), mérsékelten nagy kockázatúról (high-intermediate) és nagy kockázatú csoportról (high-risk group).

Találatok címszavakban (3 szócikk):

kockázatarány hazard ratio (HR) A túlélési adatok elemzésének egyik mutatója. Idő–esemény arány. Vizsgáljuk valamely meghatározott esemény bekövetkezését a valamivel kezelt, valamiben szenvedő stb. és a valamivel nem kezelt, a valamiben nem szenvedő stb. csoportban meghatározott időszakasz alatt. A kettő hányadosa a kockázati arány:

kép

Például: ha a nem kezelt csoportban kétszer annyian halnak meg, mint a kezelt csoportban, a HR = 0,5; ha a meghatározott esemény egyforma számban fordul elő a két csoportban, a HR = 1. A HR különbözik a viszonyított kockázattól és az eseményhányadostól: az utóbbiak az ugyanis az összesített értékre vonatkoznak, míg a kockázatarány csak a vizsgálati időszakra. (→eseményhányados, viszonyított kockázat)

kockázati tényező risk factor (riszk faktor) olyan körülmény, állapot, eltérés stb., amely meghatározza a veszély nagyságát, valami bekövetkezésének a valószínűségét. (→viszonyított kockázat)

viszonyított kockázat relative risk, risk ratio (RR) valaminek (betegség, halálozás, szövődmény stb.) előfordulása a valaminek (kezelés, kockázati tényező stb.) kitett és nem kitett, valamiben szenvedő és nem szenvedő, valamit tevő és nem tevő (dohányos, nem dohányos) stb. egyének között. Értéke a két előfordulás hányadosa (RR = előfordulás a valaminek kitettek stb. / előfordulás a valaminek nem kitettek stb.). Másként: azt méri, hogy a valaminek kitett egyén esetében ennek mi lesz a következménye.

Ha a viszonyított kockázat értéke 1 (RR = 1), a valaminek kitettség (pl. a kezelés) nem befolyásolja a történést (példánkban a gyógyulást). Ha az érték nagyobb egynél (RR >1), a kitettség fokozza a történést – a kettő között pozitív összefüggés van –, a dohányosok közt gyakoribb a tüdőrák. Ha az érték kisebb egynél (RR <1) negatív az összefüggés: a kitettség csökkenti az eseményt, pl. a rendszeresen mozgóknál ritkább a koszorúér elzáródása.

Kiszámításánál, pl. amikor azt keressük, hogy valamilyen nagyon ritka felnőttkori betegség összefügg-e valamilyen gyermekkori sérüléssel, a következő adatokkal számolunk:

• azoknak a száma, akiknél előfordult a sérülés a gyermekkorban = NE

• azoknak a száma, akiknél ezek közül kialakult a betegség felnőttkorukban = DE

arány: DE / NE

• azoknak a száma, akiknél nem fordult elő a sérülés a gyermekkorban = NN

• azoknak a száma, akiknél ezek közül kialakult a betegség felnőttkorukban = DN

arány: DN / NN

az RR ezeknek a hányadosa: (DE / NE) / (DN / NN)

(→kockázatarány, esélyhányados)

Részleges egyezések (3 szócikk):

relatíve risk (RR)viszonyított kockázat

RMI-mutató (risk of malignancy index, rosszindulatúság-kockázati mutató*) a függelékképletek jó- vagy rosszindulatú természetének valószínűsítésére szolgáló, több mutatót egyesítő módszer. A CA125-meghatározás eredményét, a változókor-állapotot és az ultrahangvizsgálati leletet pontozzuk; eredménye a három érték szorzatából adódik – 200 pont felett pozitív.

Több változata is van: az RNI1, az RMI2, amely az RMI1-től abban tér el, hogy a változókor utáni pontszám és a 2–5 UH-pontszám értéke 4 a 3 helyett. A 200 pontos határérték azonos.

Kiszámítása:

◾ Változókor-állapot (M)

- előtti állapot = 1 pont

- utáni állapot = 3 pont – RMI2-nél = 4 pont

◾ Ultrahangjelek (UH)

- több rekeszűség: van = 1 pont; nincs = 0 pont

- tömött rész: van = 1 pont; nincs = 0 pont

- kétoldaliság: van = 1 pont; nincs = 0 pont

- hasvíz: van = 1 pont; nincs = 0 pont

- áttét: van = 1 pont; nincs = 0 pont

◾ Ha az 5 jel pontszáma

- 0, UH = 0

- 1, UH = 1

- 2–5, UH = 3 – RMI2-nél, ha a pontszám 2–5, UH = 4

A CA125 szérumszintje (U/ml egységben) van.

Az RMI-mutató a három pontszám szorzata: M × UH × CA125. Példa: M = 3, UH = 1, CA125 = 200 U/ml, RMI = 600. (→függelékképlet)

rosszindulatúság-kockázati mutató*RMI-mutató