méhnyaktükrözés a méhnyak szöveteinek vizsgálata fehér fénnyel és nagyítással – az utóbbi a részletek jobb felismeréséhez szükséges. Hans Hinselman vezette be a klinikai gyakorlatba 1925-ben a rákelőző állapotok és a korai, klinikailag még nem felismerhető, vagy bizonytalanul megállapítható méhnyakrákok felfedezésére. A gyakorlatban a méhnyaktükrözés a méhnyak, a hüvely és a szeméremtest vizsgálatát foglalja magában, elviekben azonban a méhnyaktükrözéshez alkalmazott nagyító rendszer a nyálkahártyák és a bőr elváltozásainak vizsgálatára, a testnek a nagyítórendszer számára hozzáférhető bármelyik részén alkalmazható.

Találatok címszavakban (3 szócikk):

méhnyaktükrözés menete a szeméremtest és környéke, a hüvely és a méhnyak vizsgálatát foglalja magában. A szeméremtestet szabad szemmel nézzük meg, az épnek látszó szeméremtesten tükrözéssel (szeméremtest-tükrözés) sem látunk többet. Ám, ha van látható elváltozás, azt feltétlenül.

A hüvelytükör bevezetése előtt ujjunkkal nyúljunk a hüvelybe, tapintsuk meg a hüvelyfalat, hogy ép-e, tájékozódjunk a hüvely tágasságáról, és keressük meg a méhnyakat/méhszájat; fent vagy lent helyezkedik-e el, nem húzódik-e valamelyik oldalra, mozgatható-e, milyen nagy stb. Ez nagyon sokat segít, jóllehet egyesek számára feleslegesnek tűnhet. A hüvelytükör bevezetése kellemetlen, még sokkal rosszabb a méhnyak keresése a tükörrel: gyakorta kell a hüvelykacsát nyitni-zárni, ez óhatatlanul feszít, és nagyon fájdalmas is lehet; különösen a Douglas-üreg feszítése rossz. A hüvelytükrös kereséskor a méhnyak sérülhet, s vérzés keletkezhet, amely zavarhatja a vizsgálatot. Ha a vizsgálat gyötrelmes, az asszony feszíteni fog, s ez még inkább nehezíti a helyzetet, továbbá félni fog a vizsgálattól, a következőre szorongva jön, vagy el is marad. Ha kitapintjuk a méhszájat, a hüvelytükröt célzottan és könnyebben vezethetjük be, egyszeri és visszafogott kinyitása elegendő; kellemetlenséget alig okozunk, a sérülés veszélye is jóval kisebb. Ráadásul biztosabban választhatjuk meg, hogy a vizsgálathoz milyen nagyságú kacsát alkalmazzunk. A hüvelytükröt mindig összezárva vezetjük be a hüvelybe.

A hüvely mélyén, hátul elhelyezkedő méhszáj többnyire csak körülményesen hozható a látótér síkjába, többnyire csak akkor, ha az asszony a szeméremnyílást (fenekét) felfelé emeli. Nincs szükség az altest megemelése, csupán felfelé fordítására, ez ugyan körülményes lehet, de megoldható. Kifejlesztettek különleges vizsgálóasztalokat a hüvelytükrözéshez a betegek kényelmének érdekében, és ezek valószínűleg kényelmesek is, ám a vizsgálat ezek nélkül, a szokásos vizsgálóasztalon is tökéletesen elvégezhető.

A látótérbe hozott méhszájat először szabad szemmel nézzük meg. Figyeljük meg a méhszáj tágasságát (szabályos, szűk, berepedt), a nyák küllemét, a nyakcsatorna-váladékot, és hogy nincsen-e gyulladás (függöly stb.), fejlődési rendellenesség (pl. dietil-stilbösztrol-hatás), vaskos fehér folt (leukoplakia) vagy egyértelmű rákos elváltozás. Ha egyértelmű rákos elváltozást nem látható, száraz vattatamponnal a nyákot, a váladékot a méhnyakról letöröljük, jóllehet a nyák teljes eltávolítása nem mindig lehetséges. Ha kenetet akarunk készíteni, vagy mintát venni HPV, chlamydia stb. meghatározására, azt a kolposzkópiai vizsgálat előtt kell megtenni. Egyértelmű rák esetében a tükrözésre nincsen szükség, csupán kis szövetmintát (biopszia) vegyünk. Ennek ellenére a rákszövet tanulmányozása tükrözéssel nagyon is ajánlott: nem mindennapi hám- és éreltérések láthatók; ezek ismerete, felismerése a későbbiekben nagyon hasznos lehet.

A méhnyaktükrözés szokásosan az →ecetsavvizsgálattal kezdődik, ámbár valamilyen, már szabad szemmel is észrevehető, gyanús elváltozást célszerű az ecetsavas bekenés előtt, szabad szemmel is alaposan megnézni. Sokan első lépésként →élettani sóoldattal kenik be a méhszájat az erek szerkezetének pontosabb tanulmányozásához. Elvi előnyei ellenére az élettani sóoldat alkalmazása a hazai gyakorlatban nem terjedt el, kivételesen lehet jelentősége.

Az ecetsavvizsgálat a méhnyak vizsgálatának a legfontosabb része; a szövethatárok (laphám, hengerhám, átmeneti hám és szövetmintázatok ezzel ismerhetők fel. (→ecetsavvizsgálat)

A tankönyvek szerint a jódfestés a kolposzkópiai vizsgálat szerves része, mindig az ecetsavas ecsetelést követően végezzük. A gyakorlatban azonban a méhnyak vizsgálatánál legtöbbször nem szükséges: alkalmazásával nem tudunk meg többet, mint amennyit az ecetsavvizsgálattal megállapíthattunk. Gyakorlatomban a méhszájat csak kivételesen jódozzuk; halványfehér, bizonytalanul megítélhető elváltozásoknál segíthet. (→jódnegativitás)

A hüvelyfali elváltozások felfedezésére viszont nagyon bevált, mindenekelőtt a méheltávolítását követő ellenőrzéseknél, a hüvelyboltozat vizsgálatára alkalmazható. Ha a hüvelyfal a jódoldattal a kórnak megfelelően (ivarérett nőknél sötétbarnára, idősebbeknél halványabban) festődik, a hüvelyfal épnek tartható, a sejtkenet vétele sem szükséges, még a méhtestrákos betegek követésénél sem.

A méhszáj vizsgálata után a hüvelykacsát ne húzzuk ki gyorsan, hanem mindig lassan, „lépegetve”, miközben a méhnyaktükörrel nézzük az egymás után láthatóvá váló mellső, hátsó, oldalsó hüvelyfali részeket. A kacsa nyílását kifelé haladva mindig szűkítjük – a bemeneten már zárva húzzuk át –, különben fájdalmat okozunk. Ha a méhnyak elváltozása a hüvelyboltozatra is ráterjed, vagy a hüvelyfalon valamilyen elváltozást gyanítunk, célzott vizsgálatot végzünk. Ugyancsak lényeges a hüvelynek a szokásosnál alaposabb vizsgálata olyan LSILHSIL keneteknél, amelyeket a méhnyakon látottak nem magyaráznak, illetőleg olyan változókori vérzészavaroknál, amikor a vérzés méhtesti eredete nem állapítható meg kétségtelenül.

A hüvelyfal vizsgálatát a vaskos hüvelyfali redők és a hüvelyváladék, valamint a hüvelytampon, a hüvelygyűrű vagy a hüvelyi fogamzásgátlók is nehezíthetik. A hüvelyben lévő elváltozást is szokásosan ecetsavval vizsgáljuk, és a fentiekben leírtakra figyelünk. Ha a feltárás nehéz, a méhnyakfeltáró vagy a hüvelykacsa forgatása, ki-be csukása segíthet. Az utóbbi a redőket is simíthatja.

méhnyaktükrözés szövettani alapja A fehér fény a szövetekben, a szövethatárokon különböző mértékben elnyelődik, illetőleg visszaverődik. A fényelnyelés-visszaverődés mértéke a szövetek szerkezetétől függ: ez teszi lehetővé, hogy a méhnyaktükrözéssel látottak alapján a vizsgált szövetek szerkezetére következtessünk.

A hámszövet szűrőként viselkedik, rajta a bemenő és a visszaverődő fény is keresztülhalad. A hám maga színtelen. Az alapszövet (stroma) az erek miatt vörös, ez verődik vissza a hámon keresztül. Ha a hám a visszaverődő fényt teljesen átengedi, a látott kép vörös lesz. Ha a hám visszaverődése elenyésző, az élénkvörös szín megmarad, de ha a fényt visszatükrözi, az élénkvörös szín halványul a fényvisszaverődés mértékével egyenes arányban. A visszaverődés függ a hámszövet vastagságától: A vékony hámon a fény rendszerint áthalad, a vastag hám valamelyest szűri. Az egysoros hengerhám teljesen átengedi a fényt, a mirigyhám ezért élénkvörös. Sok nagymagú, kóros sejtet tartalmazó (nagy mag–plazma arány) vékony hám a fényt sokkal inkább átengedi, mint az ugyanilyen összetételű vastag hám.

A hámszövetben a fény leginkább a sejtmagokról (magfehérjék) sugárzódik vissza. A fény visszatükrözése a plazmadús hámsejtekről (érett laphámsejtek, mirigyhámsejtek) lényegtelen, a nagymagúakról azonban már jelentősebb. Minél nagyobb a hámszövetben a mag–plazma arány, annál kifejezettebb a fényvisszasugárzás. A fény elnyelésében-visszaverődésben azonban más, 0,2 μm-nél kisebb, sejten belüli és a sejtek közötti elemek is részt vesznek. A meghatározó mégis az, hogy a sejtmagok együttes térfogata a hámszövet egészének hány százaléka.

Befolyásolja még a fényvisszaverődést az erek helyzete: Az erek szokásosan a hám alatt helyezkednek el, kolposzkóppal külön nem látszanak, csupán a róluk visszaverődő fényt észleljük. Ha a kötőszöveti alapállományban a vérellátás fokozódik (gyulladás), rendszerint a vörösesség is élénkebb. Ha az erek a hámba beterjednek, valamilyen érrajzolat formájában megmutatkozhatnak (pontozottság, mozaikosság), méghozzá minél közelebb kerülnek a felszínhez, és minél nagyobbak, annál inkább. A szabálytalanná vált erek (atípusos erek) szintén láthatók.

Befolyásolhatja még a fényvisszaverődést a hámalatti kötőszövet állapota: A kötőszöveti állomány önmagában általában nem befolyásolja, inkább csak akkor változtat a visszaverődésen, ha benne fehéredést vagy szürkés, sárgás elszíneződést okozó gyulladásos folyamatok zajlanak. Illetőleg akkor, ha a kötőszövet felszaporodik, vagy éppen megkevesbedik a ráksejtek, esetleg más ritka betegségek hatására. Ez utóbbi esetekben a szöveti szerkezet lényegesen átalakulhat.

pontozottság, mozaikosság (méhnyaktükrözési érmintázatok) vascular pattern fokozott érképződés következménye, a fokozott sejtosztódáskor (rákelőző állapot, rák, átalakuló hám) az érképző anyagok nagyfokú elválasztása miatt jön létre. A gyorsan osztódó sejtek ugyanis óhatatlanul érképzést serkentő molekulákat termelnek, mivel csak új erek képződésével biztosíthatják a vérellátásukat. Ezek hatására a hajszálerek (kapillárisok) a hám felszínéig, sőt egy kicsit azon túl is növekedhetnek. Az ilyen, azaz a hámba függőlegesen nőtt hajszálérhurkok csúcsai a felszínen vörös pontok formájában láthatók; ezt nevezzük pontozottságnak

Ha a sejtszaporodás tovább folytatódik és az érképzők is folyamatosan termelődnek, az erek oldalirányban is növekednek és egymással összetalálkozva, összefolyva kisebb-nagyobb hámszigeteket (sejtfészkek) fognak körül. Így mozaikszerű rajzolatok képződnek; ezt nevezzük mozaikosságnak Az oldalirányú növekedés a függőleges növekedést követi, vagyis a mozaikosság szokásosan a pontozottság után jön létre.

képA pontozottságnak, a mozaikosságnak két formáját (fokozatát) különítjük el: a finom és a durva pontozottságot, mozaikosságot (fine, illetőleg coarse punctation, mosaic). A finom pontozottság és mozaikosság kialakulhat az átalakuló hámban és enyhe rákelőző állapotokban, míg a durva a súlyos hámbeli eltérésekben.

▪ A finom pontozottság erei vékonyok, kötőszöveti sövényük keskeny, a hámbeli elváltozások enyhék. Az ábrán átmeneti hám látható a belenövő kötőszöveti sövényekben ágyazott erek átmetszeteivel (nyilakkal jelölve). A felszínről nézve ezek látszanak pontozottságnak.

képMéhnyaktükrözéssel:

- A finom pontozottságban az érpontok hozzávetőlegesen egyforma nagyságúak, kicsik, a hámfelszínen láthatók, megközelítőleg egymástól szabályos távolságban. Az erek közötti távolság (intercapillary distance) kicsi. Az ábra élettani sóoldattal ecsetelt méhszájat mutat, zöld szűrővel nézve. A pontocskák kicsik, nagyjából egyformák, és hozzávetőlegesen szabályos távolságban vannak. Az ecetsav a finom pontozottságot tompítja.

kép- A durva pontozottságban a pontok egymástól különböző távolságra vannak, és nagyságuk is eltérő a hajszálerek változó nagysága miatt. A pontok közötti távolság kifejezett. A hámfelszínen túlnövő ér a felszínből kiemelkedő, elterülő pontként látható.

kép▪ A finom mozaikosságban a sejtfészkek (mozaikok) kicsik, egyformák, az elválasztó erek is egyöntetűek, szűkek, szokásosan halványan látszanak. Ellentétben a durva mozaikossággal, amelyben az erek – miként az ábra mutatja – egymástól távol és különböző távolságra vannak, vagyis az erek közötti kóros hám szélessége eltérő. Rendre súlyos hámbeli rákosodásnál (CIN2/3) látható, jóval szembeötlőbb, mint amilyen az átalakuló hámban vagy enyhe CIN-ben jöhet létre. Minden bizonnyal akkor alakul ki, amikor a kóros hám a hámbemélyedéseket is kitölti (mirigybe terjedés); a hámfészkeket közrefogó kötőszöveti állományban növekvő erek hozzák létre. Az ábrán az ereket A jelöli. Az alaphártya (rövid nyilak mutatják) megtartott.

képTükrözési jellemzői a következők:

- Finom mozaikosságban a mozaikok kicsik és hasonló nagyságúak, az elválasztó erek is egyöntetűek, szűkek, szokásosan halványan látszanak. Az ábrán a mozaikosság halvány, csak sejthető és mindig ecetsav-pozitív.

kép- Durva mozaikosságban a mozaikok területei nagyok, alakjukban és nagyságukban is változók, felszínük kissé kiemelkedik. Az elválasztó erek tágak, de változók. A mozaikok a tág erek miatt élesen elkülönülnek. A mozaikok között és körül durva pontozottság is látszik. A hám a pontozottság és a mozaikosság minden formájánál ecetsavfehér, a durva elváltozásoknál a fehéredés jóval kifejezettebb, gyorsabban megjelenik és tovább megmarad.

Az érrajzolatok megjelenését az ecetsavvizsgálat is befolyásolja. Az ecetsav hatására ugyanis a sejtplazmából elvonódó víz miatt túlsúlyra jutott magok a kisebb hajszálereket összenyomják, ennek következtében finom érelváltozások az ecetsavvizsgálatnál eltűnhetnek, az érrajzolatok általában is tompulnak. Ez a hatás is átmeneti. Sokon ezért javasolják az ecetsavvizsgálat előtti élettani sóoldat alkalmazását.

Részleges egyezések (6 szócikk):

képátalakuló hám méhnyaktükrözési jellemzői Az átalakuló hám több fényt tükröz vissza, mint amennyit elnyel, ezért fehéres elszíneződésű, enyhén ecetsavfehér. Szokás a pelyhes (flocculent) és fehér vagy hófehér (snow white) jelzők használata is. A fehéres elszíneződés mértéke az átalakuló hám fejlődésének fokozata szerint változik, az átalakulás kezdetén a leghalványabb, néha alig észrevehető. A fehéresedés szokásosan lassan alakul ki, és rövid ideig tart; kifejezett ecetsavfehérség soha nem figyelhető meg. A kezdődő átalakulás jellegzetes pelyhes fehér ecetsavas elszíneződése a mirigyhámsejteken (nyilak).

Lugol-oldattal az átalakuló hámsejtek halványan, fakóbarnára festődnek, inkább csak barnásodnak. Ezt az elszíneződést gyakorlatilag jódnegatívként értékeljük. Gyakori a foltos hámfestődés, ennek oka az, hogy az egymás mellett lévő különböző érettségi fokot elért hám glikogéntartalma is eltér, a jódot nem egyformán veszi fel.

ecetsavoldat méhnyaktükrözéshez rendszerint hígított (3–5%-os) ecetsavoldat használunk ma is, noha nagyon sok hasonló savnak a különböző töménységű oldatát tanulmányozták, hogy van-e a hígított ecetsavnál megfelelőbb, de egyik sem terjedt el, jóllehet nem kizárt, hogy a jövőben lesz olyan, amellyel a háttér szöveti elváltozás pontosabban körvonalazható.

élettani sóoldat méhnyaktükrözéshez Az élettani sóoldat hatása a szövetekre pontosan nem ismert, biztosan nem számottevő, így az érrajzolatok (pontozottság, mozaikosság), a hajszálerek megjelenését sem módosítja. Ugyanakkor eltávolítja a nyákot, a szennyeződést, és a kép tisztább lesz. Az élettani sóoldattal benedvesített méhnyakon, 25-szörös nagyítás és zöld színszűrő alkalmazásával, az erek sokkal jobban vizsgálhatók, mint az ecetsav alkalmazását követően.

kolposzkópiaméhnyaktükrözés. A kolposzkópia görög eredetű szó, amely szó szerint a hüvely megtekintését jelenti, de sokkal inkább a méhnyak vizsgálatára alkalmazzuk.

képmirigyhám méhnyaktükrözési jellemzői A mirigyhámsejtek alig verik vissza a fényt, így az érdús kötőszövet vörös színe szabadon látható, ennek következtében a mirigyhám élénkvörös színű. A mirigyhám kötőszöveti vázának egyenetlensége miatt a kolposzkópiai kép jellegzetesen szőlőfürtszerű: bolyhok és bemélyedések rajzolatát tükrözi. A vastag nyíl a tátongó méhszájat jelöli, azt veszi körül a hengerhám (H), amely rákúszik a méhnyak külső felszínére. A hengerhámot a szabályos laphám (L) övezi, köztük a határ (az eredeti laphám–hengerhám határ) éles (kis nyilak). A bolyhos (szőlőfürt alakú) szerkezetek helyenként feltüremlenek, úgynevezett türemléseket (rugae) képeznek; egészében a mirigyhám hepehupás rajzolatú.

többrétegű laphám méhnyaktükrözési jellemzői

kép▪ Az érett többrétegű laphám halvány vörös, egynemű, sima felszínű. A fényt egyöntetűen veri vissza. Az egész eseménytelen felszín. Jódos oldattal sötét barna, mivel bőségben vannak a köztes sejtek. Az ábra bal felső sarkán látható a szabályos érett többrétegű laphám (L-lel jelölve). Szembetűnően elválik a hámsérüléses területtől, amelynek hámborítéka jóformán nincs, a kötőszöveti alap látható.

kép▪ A sorvadt laphám sokkal több fényt ver vissza, hiszen benne viszonylag nagy a mag–plazma arány – jóllehet a sejtek száma jóval kisebb és a hámréteg lényegesen vékonyabb, mint az érett laphám. A színe lehet halványfehéres rózsaszín, ecetsav hatására fehéres. Az erek a vékony hám miatt néha áttűnnek, bevérzéseknek tűnő, elszórt, vörös pöttyök formájában láthatók, amelyek azonban a pontozottsággal nem tévesztendők, de nem is téveszthetők össze, arra ugyanis nem is hasonlítanak. Az ábrán nyilak mutatják. A sorvadt hámsejtek glikogénben szegények, következésképpen jóddal alig festődnek: a hámfelszín halványsárga, néha foltosan jódnegatív. Az ábra közepén a méhszáj. A jobb oldalon a társuló hüvelyfal látható.