mennyiség quantity általában valaminek mérhető, számértékkel kifejezhető nagysága. A fizikában (fizikai mennyiség) számértékkel kifejezett fizikai jelenség (állapot, tulajdonság vagy folyamat). A tulajdonságot a mértékegység, a mennyiséget a mérőszám (számérték) jelöli, a fizikai jelenséget (tulajdonságot) ezek szorzata (mértékegység × mérőszám) mutatja. A fizika törvényei a fizikai mennyiségek kapcsolatát fejezik ki. (A mértékegység és a mérőszám megkülönböztetésére az előírás a kapcsos és a szögletes zárójel használatát javasolja: a mértékegység kerül a szögletes zárójelbe, például tíz méter = {10}[m]). Többféle mennyiségformát különböztetünk meg:
▪ Nagyságmennyiség* (scalar quantity, scalar) egykemennyiség (egykiterjedésű): csak nagysága van. Az alapegységgel és számértékkel adjuk meg (például 10 méter), adott esetben az előjelével társítva (például −10 centiméter). A hazai irodalom a nagyságmennyiségek jelének dőlt betűs írását javasolja, például 10 A (amper).
▪ Iránymennyiség* (vector quantity, vector) kettős mennyiség (kétkiterjedésű): nagysága és iránya van. Az alapmértékegységgel és számértékkel fejezzük ki, például F = 10 newton; avagy F = 600 kN (F az erő jele; 600 a mérőszám, más néven számérték; k SI-előtag, a kilogramm rövidítése; N a newton jele, kN kilonewton, vagyis a newton ezerszerese). Az N (newton) származtatott mennyiség, alapegységekkel kifejezve: kg × m / s2, amelyet írhatunk hatványkitevő alkalmazásával is: kg × m × s−2.
A nagyságmennyiségtől való megkülönböztetésére a hazai irodalomban az iránymennyiség jelének dőlt, félkövér betűs írását ajánlják; a mértékegységét viszont szokványos álló betűvel írjuk, például erő: jele F; mértékegysége N (newton), F = 10 N. Nagyságmennyiségnél a mennyiség jelét dőlt betűvel írjuk. A nemzetközi irodalomban találkozunk a jel fölé tett nyíllal (), valamint az aláhúzással való jelöléssel (N) is.
▪ Kiterjedéstelen mennyiség (dimensionless quantity) csupán számértékkel kifejezett mennyiség. Olyan mennyiség, amelynek SI-mértékegysége 1, de ezt nem írjuk ki, ezért egységfüggetlen mennyiségnek tartható, például fehérvérsejtszám: 5000; menetszám: 2000. Megadhatjuk százalékban, például a nyiroksejtek aránya 20 százalék. Sokszor két azonos mennyiségfajta hányadosaként fordul elő, például a fajlagos sűrűség a folyadékban lévő tárgy sűrűségének és a folyadék sűrűségének a hányadosa: ρtárgy /ρvíz (a ρ a sűrűség jele); például ρ = 0,3. (→kiterjedés)
A kiterjedéstelen mennyiség/test fogalma nagyon jól alkalmazható minden olyan test jelölésére, amelynek a nagysága, alakja és szerkezete érdektelen a vizsgált összefüggésben, például valamely fizikai egyenletben. Ellentéte a kiterjedt test, amelynek egyik kiterjedése sem 0.
Néhány kiterjedéstelen mennyiségeknek külön neve van; ezt kiírjuk. Például a síkszögé radián (jele: rad), a térszögé szteradián (jele: sr). (→kiterjedés, síkszög, térszög)
▪ Kiegyenlítődő mennyiség* (intensive quantity) a mennyiség független az anyag, a rendszer nagyságától. Például hőmérséklet, nyomás. Ha valamely anyagból elveszünk valamennyit, a térfogata kisebb lesz, de a hőmérséklete nem változik. Kiegyenlítődő mennyiség a fajlagos mennyiség is. Több részrendszerből álló rendszerben a kiegyenlítődő mennyiség értékét a részrendszerekre vonatkozó értékek anyagmennyiségekkel súlyozott átlagai adják.
▪ Összeadódó mennyiség* (extensive quantity) a mennyiség az anyag nagyságával arányos; ha több az anyag, nagyobb a mennyiség. Ilyen például a térfogat: nagyobb anyagnak nagyobb a térfogata; vagy ha vegyi anyagok keverékébe (rendszer) többet teszünk, megnő a térfogat, a fajlagos mennyiség is. Több részrendszerből álló rendszerben az összeadódó mennyiség értéke a részrendszerek vonatkozó értékeinek összege.
▪ Fajlagos mennyiség (specific quantity) egységnyi tömegre számított mennyiség, amely a mennyiség és a tömegének hányadosával kapott számérték, például fajlagos térfogat = térfogat / tömeg; fajlagos energia = energia / tömeg, fajlagos hő (fajhő) = hő / tömeg. (→fajhő)
▪ Mólnyi mennyiség* (mole quantity) azonos a moltömeggel. (→moltömeg)
Például móltérfogat = térfogat (V) / anyagmennyiség (n). Jele: Vm (az alsó kitevőbe tett m jelenti a mólnyi nagyságrendet (Vm = V / n). (→mól)
▪ Sűrűség-jellegű mennyiség a mennyiségnek a térbeli helyzete szerinti formája. Lehet:
▪ vonal menti (például fémszál töltéssűrűsége, C/m)
▪ területi, keresztmetszeti (például felületi tömegsűrűség, kg/m²)
▪ térfogati (például töménység).
▪ Áramló mennyiség a mennyiségnek az idő szerinti formája. Sokféle ismert:
- Áramok bármely összeadódó mennyiségnek az idő hányadosával meghatározott mértéke. Például tömegáram (kg/s), térfogatáram (m3/s), hőáram (J/s, tehát W), fényáram (a fényenergiából származtatjuk), villamos áram (a Coulomb mértékegységből származtatjuk), anyagmennyiség-áram (a mol/s mértékegység a katal).
- Sebességek a kiegyenlítődő mennyiségnek az idő hányadosával meghatározott mértéke. Például hőmérséklet-változás sebessége (K/s, vagy °C/s), nyomásváltozás sebessége (Pa/s).
- Áramsűrűség a keresztmetszetből számított szétterjedő mennyiség. Például tömegáram-sűrűség (kg/m²s), térfogatáram-sűrűség (m³/m²s), hőáramsűrűség (W/m²), elektromos áramsűrűség.
- Sugárzott mennyiségek az elektromágneses sugárzások áramlási mennyiségei; sokféle ismert: fényenergia (lumen/s), fényáram (lumen) stb.
A fizikai mennyiségek összefüggéseit egyenletekkel írjuk le. (→mennyiségegyenlet)