nyiroktüszők lymphoid follicles a B-sejtek tömörülései, a másodlagos nyirokszervek alaprészei, de különállóan is előfordulnak a nyálkahártyákban és a nyálkahártya alatti kötőszövetekben. Térrácsuk nincs. A B-sejtek érésének, elkülönülésének a helyei. (→B-sejtek) Két fajtájuk: az elsődleges és a másodlagos nyiroktüsző.

kép Elsődleges nyiroktüszők (primary lymphoid follicles) az éretlen B-sejtek és a közéjük vegyült sajátos nyúlványos sejtek tömörülései. Alkalmasint egy-egy Th-sejt is látható közöttük. Az elsődleges nyiroktüszők egyneműek, sejtdúsak.

Az elsődleges nyiroktüszők sajátos nyúlványos sejtjeit nyiroktüszői nyúlványos sejteknek (follicular dendric cells, FDC) nevezünk.

Másodlagos nyiroktüszők (secondary lymphoid follicles) az érett, a Th-sejtek által gerjesztett B-sejtek tömörülései.

képKözépső részét a csíraközpont (germinal center) alkotja. Az ábrán a körülhatárolt, lazább szerkezetű középső rész. A csíraközpont alsó felében, a sötét részben, helyezkednek el az osztódó B-sejtek (B-lymphoblastok, más néven centroblastok), a felsőben – világos rész – az ezekből származó, kisebb, már nem osztódó és szokásosan ellenanyagot termelő B-sejtek (centrocyták). A nyiroktüszői nyúlványos sejtek a nyúlványaikkal összekapaszkodva képezik a csíraközpont világos részének a vázát; a sötét részben nincsenek.

A csíraközpontot a nyiroksejtköpeny (mantle layer/zone) veszi körül, amely változó szélességű nyiroksejthalmaz; az elsődleges tüszőnek, a tüszők szélére tolódott B-sejtjei, a plazmasejtek és az emlékező B-sejtek alkotják. Nyúlványos sejtek nincsenek benne.

képJellegzetesek az elpusztult nyiroksejteket tartalmazó nagyfalók (tingible body macrophages), amelyek az érett B-sejtek zömét falják fel. Az érett B-sejtek egy része átalakul plazmasejtté vagy emlékező B-sejtté. Nyilak jelzik a bekebelezett nyiroksejteket. Ezek a nagyfalók szemcsézett külleműek az elpusztult B-sejtek erősen festődő, zsugorodott sejtmagjai miatt. (Az ábrákat Oláh Imre készítette.)

Részleges egyezések (1 szócikk):

nyirokszervi elemek a nyirokszervekben előforduló sajátos szövetképződmények. A nyirokszervek szerkezete meglehetősen hasonló, sok bennük a közös elem. Ilyenek a kötőszöveti gerendák, a térrács, a térrácsöblök, a nyiroktüszők, a T-sejtes terület és a magas érhámú visszerecskék.

▪ Kötőszöveti gerendák (trabeculae) a másodlagos nyirokszervek és a csecsemőmirigy kötőszöveti tokjából kiinduló, a szervek központja vagy kapuja felé összetartó kötőszöveti rostok hálózata. Ezek a kötőszöveti gerendák képezik a nyirokszervek „durva” vázát, tartják egyben a szerveket, és tagolják őket kisebb egységekre. A gerendákban haladnak az erek, és ha vannak, a nyirokerek meg az idegek.

képképMagas érhámú visszerecskék (high endothelial venula, HEV) a hajszálerekből összeszedődő parányi visszerek több-kevesebb, jellegzetesen magas, az értérbe domborodó érhámsejttel* (endothelial cell). A magas érhámsejteken át szállítódnak a másodlagos nyirokszervekbe települő nyiroksejtek. Az érhám- és a nyiroksejtek egyedi jelfogóikkal kapcsolódnak; így választódnak ki a betelepülő (homing) nyiroksejtek. A jobb oldali elektronmikroszkópos felvételen a mandulából származó magas érhámú visszerecske látható (szaggatott vonallal körülrajzolva). Az erecske falában és üregében is bázikusan festődő nyiroksejtek (csillag) vannak. Az érhámsejtek (nyilak jelölik) magja laza, míg a nyiroksejteké tömött kromatin szerkezetű; ez segít a kétféle sejt megkülönböztetésében.

A bal oldali elektronmikroszkópos ábrán jól megfigyelhető, hogy a visszerecskében a köbalakú érhám (E) körülveszi az érfalon átvándorló nyiroksejtet (L). Vörösvértestek (V) az érben. BM (basal membrane) az erecske alaphártyája.

Nyiroktüszők (→nyiroktüszők)

képTérrács*, hámrács*. A térrács sajátos, a III-as fajtájú kollagénrostokból (térrácsrostok*) és a rostokat behüvelyező térrácssejtekből* (reticular cells) álló térbeli rácsszerkezet. A rácssejtek módosult kötőszöveti sejtek; ezek nemcsak képezik a térrácsrostok alapanyagát, hanem behüvelyezik azokat, és tevékenyen részt vesznek a nyirokszervek működésében is (antigének kötése, szállítása, citokinek, hormonok képzése stb.).

A térrács átszövi a gerendák közötti teret, és a nyirokszövetnek a „finom” vázát (alapváz) alkotja. A térrács közeiben (térrácsközök*) kis nyiroksejtek halmazai és járulékos sejtek (nyiroksejtállomány), máshol kiöblösödések, tágulatok (térrácsöblök*) vannak. Az ábrán a térrácsrostok szövevényes hálózata látható. A közöttük lévő kitágult rések a térrácsöblök.

képA szájpadmandula térrácssejtjének elektronmikroszkópos felvételén megfigyelhető, hogy a térrácssejt* (R) behüvelyezi a III-as fajtájú kollagénrostokat (rr). A nyiroksejtek (L) csak a rostot behüvelyező térrácssejtekkel érintkeznek, a rost kollagénállományával nem. Középen (O) egy osztódó sejt a korai előszakaszban (profázisban).

képA csecsemőmirigy kivételével a nyirokszervek rácsszerkezetei térrácsok. A csecsemőmirigyben a sajátos hámsejtek rostok nélkül képezik a rácsrendszer egészét, ezért nevezzük hámrácsnak ezt a rácsszerkezetet.

Az elektronmikroszkópos ábrán hámrácssejt (H) látható, amelyet kis nyiroksejtek (L) vesznek körül. A hámrácssejt tömött kromatinjának a szerkezete különbözik a nyiroksejtekétől; ennek alapján azonosítható. A hámrácssejtek képezik a rácsszerkezetet rostok nélkül (hámrács).

Térrácsöblök* a térrácsközök kiöblösödései, ezek bonyolult összefolyásai; bennük nyirok kering, és minden oldalról a térrácssejtek bélelik. A térrácsöblöknek alaphártyája (basal membrane) nincs: a térrácssejtek a térrács rostjait beburkolva, azokon rögzülnek. A nagy falósejtek és más antigén-bemutató sejtek a térrácssejteken vándorolnak.

Ahol a térrácsöblök érintkeznek a nyirokszövettel, a sejtbélést szemernyi rések tarkítják a sejtek ki-be járására. A nagy falósejtek nyúlványai is ezeken át hatolnak a térrácsöblökbe. Az üregrendszer lassítja a nyirokáramlást; így a nagy falósejtek és a többi antigén-bemutató sejt könnyebben ismeri fel és köti meg az antigéneket.

kép

A bal elektronmikroszkópos ábrán nyirokcsomói térrácssejt látható. A térrácssejt (R) sinusendothelként is és a rácsöblök belsejében, a nyirok szűrését biztosító rácsrostelemként is tevékenykedik (rr), és közrefogja a rácsöböl (S) melletti kötőszöveti gerendát (BM).

A jobb ábrán a nyirokcsomó térrácsöblének (S) szélén két rácssejt (R) körülvesz néhány elágazó kollagénrostot (nyilak). A térrácsrostot behüvelyező térrácssejtek felszínével érintkezik két kis nyiroksejt (L). A kép jobb felső sarkában nagy falósejt részlete látható. (Az ábrákat Oláh Imre készítette).

T-sejtes terület a nyiroktüszők körüli nyirokszövet. A lépben jól körülhatárolt képlet (PALS), más nyirokszervekben a tüszők közötti, elmosódott határú területek formájában (paracortex, interfollicular space) látható. Benne a T-sejtek mellett nyúlványos sejtek és nagyfalók vannak. A T-sejtes terület működése szervesen összefügg a nyiroktüszőkkel.