szénhidrát-anyagcsere zavarai A klinikai gyakorlatban négyfélét különböztetjük meg: →inzulin-érzéketlenség, →csökkent cukorellenállás, →növekedett éhomi vércukor és a →cukorbetegség, amelynek 1-es és 2-es formája van.
Találatok címszavakban (2 szócikk):
szénhidrátok (cukormolekulák) carbohydrates a leggyakoribb szénvegyületek: szénből, ugyanannyi oxigénből és kétszerannyi hidrogénből épülnek fel. Általános képletük: Cₙ H₂ₙ Oₙ. A szénatomhoz legtöbbször alkoholos hidroxilcsoport (HO–C) kapcsolódik, de aldehidcsoportot (H–C═O) vagy ketocsoportot (C═O) is tartalmazhatnak, vagyis polihidroxi-aldehidek (aldózok), illetve ketonok (ketózok) és származékaik. (→ketonok) Három csoportot különítünk el:
egyszerű szénhidrátok* (egykeszénhidrát*) monosaccharides 3–6, ritkábban 7–8 szénatomot tartalmaznak.
összetett szénhidrátok* oligosaccharides 2–10 egyszerű szénhidrátból álló, glikozidkötéssel egyesített összetett szénhidrátok (összetett cukrok). A két szénhidrátból állók a kettős, a háromból állók a hármas szénhidrátok (di-, trisaccharides) stb.
többes szénhidrátok* polysaccharides több száz vagy ezer, egy vagy többféle egyszerű szénhidrátból felépülő molekulák. A poliszacharidokat nevezik glikánnak is.
Részleges egyezések (2 szócikk):
anomer gyűrűs szénhidrátazonmás (→térazonmás)
epimer egyes szénhidrátazonmás (→térazonmás)