végrész alatti szakasz subtelomeric repeats; telomere-associated sequences, TASs a végrész és a kromoszóma sajátos bázissora közötti átmenet. Ismétleteket tartalmazó, változó hosszúságú bázissor; legfeljebb néhány száz bázispár (10–500 kb) nagyságú. Hajlamos átrendeződésre, ezért egyének közt is nagyon különbözik.

A végrész alatti ismétletek neve: subtelomeric repeat elements (SRE). Pontosan nem ismertek, számos kromoszómában hasonlók. A végrész felőli ~200 bázissora CpG-ben (5'–C-phosphate-G–3') gazdag, CpG-szigeteket tartalmaz, amelyek a testi sejtekben, az ébrényi fejlődés korai szakaszában metileződnek, egyféle DNS-metil-transzferáz, a DNMT3B (de novo DNA methyltransferase) kapcsolja a metilcsoportot rájuk. A CpG-szigetek száma a kromoszóma felőli szakaszban mind kevesebb. Ellentétben a testi sejtekkel, az ondósejtekben nem metilezettek ezek a CpG-szigetek. Hasonlóan a ráksejtek zömében sem, ami felveti szerepüket a rákos átalakulásban.

A végrész alatti szakaszban van a végrész-RNS indítója, amely háromféle, 61, 29 és 37 bázispár hosszú ismétletekből áll. Ezek, kivált a 29 bázisú ismételetek nagyon gazdagok CpG-ben. Az indító metilezettsége szabályozza a végrész-RNS képződését. Ha kevéssé metilezett, mint pl. az ALT-sejtekben, fokozódik a végrész-RNS keletkezése. Az indító metilezettsége befolyásolja a végrészek állapotát, kóros metilezettség betegséghez vezethet, pl. immunhiányhoz.

A végrész alatti szakaszból indul a végrész kettőződése is.

Részleges egyezések (1 szócikk):

subtelomeric repeat elementsvégrész alatti szakasz