vércukor blood sugar (glucose) a vérben oldott glükóz. A vérben mindig van glükóz; élettani mennyisége szokásosan 3,5–6 mmol/l. Az értékek laboratóriumonként eltérhetnek, mindenkor az adott laboratórium alapértékéhez viszonyítjuk őket. Például: ha valamely laboratóriumban az alapérték 3,5–5,5 mmol/l, az 5,8-as érték már kissé emelkedettnek számit. Használatos a mg/dl mértékegység is (6,1 mmol/l = 110 mg/dl).

■ Emelkedett vércukorszint (hyperglycaemia) 6,1–7 mmol/l éhomi vércukorszínt, a 120 perces cukorterhelési érték pedig 7,8–11 mmol/l.

Az American Diabetes Association (ADA) köztes csoportnak nevezi, megkülönböztetve:

• éhomi vércukorfelesleg* impaired fasting glucose (IFG): 6–6,9 mmol/l,

• inzulin-ellenállás impaired glucose tolerance (IGT) a 120 perces cukorterhelési érték: 7,8–11 mmol/l.

Az emelkedett vércukorszínt inzulin-ellenállás, előcukorbaj (prediabetes) gyanúját kelti, és hajlamosít cukorbaj kialakulására, valamint szív-érrendszeri zavarokra.

■ Vércukortöbblet a cukorbetegség jellemzője, ≥11,1 mmol/l vércukorszint. Előfordulhat cukorbetegség nélkül is, például. súlyos fertőzés, koszorúér-elzáródás, agyvérzés esetén. Súlyos állapot. Ha tartósan fennáll, vagy túl magas, érkárosodást okoz, többek között látási, idegrendszeri és veseműködési zavarok keletkezhetnek. Kialakulhat életveszélyes állapot is, mint diabetic ketoacidosis (DKA), hyperosmolar hyperglycaemic state (HHS).

Találatok címszavakban (4 szócikk):

növekedett éhomi vércukor impaired fasting glycemia (IFG), nevezik cukorbaj előtti állapotnak (prediabetes) is. Az éhomi vércukor értéke: 6,1 – 6,9; a terhelés utáni kétórás érték <7,8 mmol/l. Veszélye, hogy 2-es formájú cukorbetegség alakulhat ki, ezért az érintettek rendszeresen ellenőrzik.

Megjegyzés: az IFG-t és az IGT-t egyaránt cukorbaj előtti állapotnak (prediabetesnek) tartják.

vércukortöbblet (vércukor)

vércukorvizsgálat plasma glucose test a vérglükóz mennyiségének mérése visszeres vérből; szokásosan enzimes glükóz-oxidációs módszerrel önműködő gépekben.

■ A1C-vizsgálat (A1C test) az előző 2–3 hónap átlagos vércukorszintjét adja meg. Előnye, hogy a vizsgálat előtt nem szükséges éhezni, glükózt fogyasztani.

Alkalmi vércukorvizsgálat (random, causal plasma glucose test / blood sugar, RBS) a cukorbaj tünetei miatt, a nap bármely szakában (étkezéstől független) végzett vizsgálat a cukorbaj megállapítására. Végezhető több, a nap különböző időszakában vett vérmintákból: egészségeseknél a vércukorértékekben nincs lényeges eltérés. Jelentősen eltérő értékek cukorbajra utalnak.

■ Éhomi vércukorvizsgálat (fasting plasma glucose test / blood sugar, FBS) 8–10 órás éhezés után (kevés víz fogyasztható) végzett vércukor-meghatározás. Az éhgyomri vizsgálat azért fontos, mert étkezést követően a vércukorszint átmenetileg mindig emelkedik, rendre egyénenként eltérően, ezért az értékek nem értelmezhetők egységesen. A gyakorlatban jószerivel mindig éhomi vércukorvizsgálatot végzünk.

■ Étkezés utáni vércukorvizsgálat (2-hour postprandial blood sugar test) a vércukor meghatározása 2 órával a legalább 75 gramm szénhidrátot tartalmazó étkezés megkezdése után. Az étkezést követően a vérvételig pihenés szükséges. Testmozgás és/vagy ismételt evés megzavarja a vizsgálatot. Szokásosan az étkezés előtt is veszünk vért.

■ Terheléses vércukorvizsgálat (oral glucose tolerance test, OGTT) kétórás, 75 g glükózt tartalmazó folyadék elfogyasztása előtti és utáni vércukor-meghatározás. Szokásosan veszünk vért éhgyomri vércukorszint megállapítására. A 75 grammos cukoroldatot néhány perc alatt kell elfogyasztani, majd 60 és 120 perc múlva ismét veszünk vért a vércukormennyiség mérésére; sokan a 90. percben is vesznek vért.

vércukorvizsgálati értékek (WHO és az American Diabetes Association [ADA] irányelvei). Az értékek a nemzetközi szabványok szerintiek. Laboratóriumonként eltérhetnek, függően az adott laboratórium alapértékeitől.

éhomi cukorterhelés utáni 120. perc A1C
élettani állapot ≤6 mmol/l (100 mg/dl) <7,8 mmol/l (<140 mg/dl) <5,7%
emelkedett vércukormennyiség 6,1–6,9 mmol/l (110–125 mg/dl) 7,8–11 mmol/l (140–199 mg/dl) 5,7–6,4%
• éhgyomri vércukorfelesleg*
(IFG [increased fastin glucose]) (emelkedett éhomi vércukor)
6,1–6,9 mmol/l (110–125 mg/dl)
• inzulin-ellenállás
(IGT [impaired glucose tolerance]) (inzulin-ellenállás)
7,8–11 mmol/l
cukorbaj (2-es formájú) ≥7 mmol/l (>126 mg/dl) ≥11,1 mmol/l (>200 mg/dl) ≥6,5%

▪ Étkezés utáni vércukorvizsgálat: szabályos a szénhidrátháztartás, ha az étkezés előtti vércukorérték 70–130 mg/dl, a kétórás étkezés utáni vércukormennyiség pedig <180 mg/dl.

▪ Vércukorterhelés (Oral Glucose Tolerance Test, OGTT)

Kivitelezés: • éhomi vércukor meghatározás (0. perces érték),

• cukorterhelés (75 g glükózt 300 ml vízben feloldva 5 perc alatt kell meginni),

• vércukormeghatározás 2 órával később (120. perces érték)*

*sokan meghatározzák a 30. és a 60. valamint a 90. perces értéket is.

A vizsgálatot nyugalmi állapotban végezzük (dohányzás, fizikai tevékenység nem megengedett)

A cukorháztartás zavarának felderítésére a fenti vizsgálat elegendő. Egyéb célból a terhelést követő 1, 3 esetleg 4 órával is vehetünk vért.

Részleges egyezések (7 szócikk):

alkalmi vércukorvizsgálat random, causal plasma glucose test / blood sugar, RBS (→vércukorvizsgálat)

éhomi vércukorfelesleg* impaired fasting glucose, IFG (→vércukor)

éhomi vércukorvizsgálat fasting plasma glucose test / blood sugar, FBS (→vércukorvizsgálat)

emelkedett vércukorszint hyperglycaemia (→vércukor)

étkezés utáni vércukorvizsgálat 2-hour postprandial blood sugar test (→vércukorvizsgálat)

OGTT (Oral Glucose Tolerance Test) vércukorterhelés (→vércukorvizsgálat)

terheléses vércukorvizsgálat oral glucose tolerance test, OGTT (→vércukorvizsgálat)