sejtkör felosztása Két fő szakasza: az S-szakasz, amelyben a DNS
megkettőződik, és az M-szakasz, a sejt kettéválásának, osztódásának a szakasz.
Mindegyik előtt van egy-egy átjárás és átmenet. Az S-szakasz előtt a G1-átjárás
és a G1–S átmenet, az M-szakasz előtt G2-átjárás és a G2–S
átmenet. Az átmenetek a lényegesek, ezek ellenőrző pontja (sejtköri ellenőrző
pontok) döntik el, hogy a sejt beléphet-e a főszakaszba. Az ábra vázlatosan
mutatja. (A G az angol gap
(szünet, kihagyás) szót, az S a synthesis, az M pedig a mitosis, meiosist
jelöli.)
A nyugalmi állapot a sejt tevékenységének az ideje, ebben látja el a feladatát. Ezt a szakaszt G0-nak szokták nevezni. Valójában a nyugalomban lévő sejt eleve G1-ben van; ugyanis az osztódás után megszülető két új sejt (leánysejt) életét a G1 szakaszban kezdi – azaz rögtön ebbe kerül, ebben válik éretté (növekszik, növeli sejtszervecskéit, növeszti járulékos szerveit, például csillók stb.), és működik. Ha hosszabb ideig nem válaszol az osztódási jelekre, azaz már nem osztódik többet, de a feladatát ellátja, akkor kerül G0-ba. A G0-szakasz (quiescence, elcsitult) tehát olyan sejtet jelöl, amely megfelelően működik, de már nem osztódik, mert nem alkalmas a jel fogadására, például nincs jelfogója. Ilyenek az izom- és idegsejtjeink; felnőtt korban ezek már nem osztódnak egyáltalán. A nyugalmi sejt addig marad a G1-ban, ameddig nem kap engedélyt osztódásra, de az engedélyre való válasz is ahhoz kötött, hogy kellőképpen megérett-e már.
A szervezet osztódási jeleket küld a sejt közvetlen közelébe, ezeket osztódási/növekedési jeleknek hívunk. Ha a sejt már eltöltött megfelelő időt G1-ben, tud ezekre válaszolni. A kellő válaszhoz 10 óra szükséges. A G1–S átmenet elején lévő ellenőrző pont, az R-pont (restriktion point [akadályozó]), amely a G1–S átmenet kezdetén van, ellenőrzi, hogy a sejt megfelelő-e az osztódásra, és ha igen tovább engedi. Az R-pont azért van a G1-ben viszonylag távol, hogy a sejt növekedhessen kellőképpen, amíg eléri az R-pontot.
A G1 végén, a R-ponton átjutva minden az osztódásról szól, a sejt nem működik tovább, nem is igazán növekszik. Az R-ponton átlépve a G1–S átmenetben egy kis idő kell még a felkészülésre (enzimek előállítása) az osztódáshoz. Az S-szakaszba lépve, azonnal kezdődik a DNS-kettőződés. Ha ez befejeződött, a G2-átjárás feladata magára a sejtszétválásra történő előkészület. 12–13 óra alatt kettéválik a sejt.