számfelező osztódás meiosis kizárólagosan az ivarsejtek érési, a csírasejtek létrehozására szolgáló sajátos osztódás (gamete cycle). Külön a női, külön a hím ivarsejtekben megy végbe. A kettő nem keveredik. A számfelező osztódás végéré négy némileg eltérő női ivarsejt (petesejt), amelyek találomra termékenyítődhetnek meg, illetve négy valamelyest eltérő férfi ivarsejt (ondósejt) alakul ki; ezek mindegyike nemzőképes. A megtermékenyítés is véletlenszerű.
A ivarsejtek az őscsírasejtekből jönne (primordial gern cells, PGC), amelyek az ébrénycsomó alsó sejtjeiben alakulnak ki a második hét folyamán. Majd a csíralemezek kialakulásakor, az ösbarázdán keresztül a szikzacskó falába jutnak. Ezek sejtek a negyedik héten visszamennek a fejlődő ivarmirigyek felé, ahova az ötödik héten érkeznek meg. A visszamenés alatt, és megérkezés után sok számtartó osztódáson mennek keresztül, hogy bőségben legyenek. A megtermékenyítéshez szükséges csírasejtek létrehozásához az őscsírasejtek számfelező osztódáson mennek keresztül.
A számtartó és a számfelező osztódás között két meghatározó különbség van:
▪ Az egyik, hogy a számfelező osztódás két egymást követő osztódás, aminek eredménye négy 23 kromoszómát tartalmazó leánysejt keletkezése. Vagyis a leánysejtek mindegyike 1 kromoszómakészletet (1n, haploid) tartalmaz. Ezek a leánysejtek megtermékenyítésre alkalmasak. A két osztódás a számfelező osztódás 1 s a kettő.
▪ A másik a genetikai anyag cseréje, a kereszteződés (crossing over) két rokonmás (homologous) kromoszómaár között.
ami az egyedfejlődés, a törzsfejlődés szempontjából is meghatározó, a természet hihetetlen változékonyságának a letéteményese. A kereszteződés tehát a genetika állomány cserélődése a rokonmás kromoszómapárok között; a kromoszómaszerkezet átrendeződésével jár: rokonmás átrendeződés (homologous recombination). Az első számfelező osztódásban megy végbe. (→kereszteződés, számfelező osztódás 1, számfelező osztódás 2)