számfelező osztódás 1 meiosis 1 alapvetően a kereszteződéssel kiegészült számtartó osztódás. A kereszteződés létrehozása azonban bonyolult. Az osztódásnak négy szakaszát különböztetjük meg:
▪Előszakasz
(prophase) (profázis) a kromoszómák kialakulásának és a párok
megtalálásénak időszaka. Ez nagyon hosszú szakasz, öt részre osztják:
▪ Leptotene. A kromatin a kramatidákon nagyon elvékonyodik, a kromoszómák nem ismerhetők fel. A DNS-kettőződés megtörtént, mindegyik kromoszóma két párhuzamos kromatidából áll.
▪ Zygotene. A rokonmás kromoszómapárok (anyai és apai) megkeresik egymást, és oldal az oldalhoz állnak; ez a synapsis egyik része, a másik a kereszteződés. Tehát a három együtt a synapsis. Magyarul átrendeződéses párosodásnak* nevezzük. Ez jellegzetes a számfelező osztódásra, a számtartóban nincs. A tökéletes egymáshoz fekvés, ugyanazon gén ugyanazon génhez szinten, meghatározó. Ennek a folyamatnak a részletei nem ismertek. A két kromatida párhuzamosan összekötődik egy rögzítő fehérjekörrel* (synaptonemalis complex), a sejthártyához tapad.
▪ Pachytene a kereszteződés szakasza. A kromoszómák rögzítve maradnak.
▪ Dichotene a rögzítő fehérjekör felszakad, a kromoszómák szétválnak, kivéve a kereszteződött párt, amelyet, áthajlásfogó* (chiasmata) erősít egymáshoz a kereszteződés helyén.
▪ Diakinesis a rokonmás kromoszómapárok elválása. Kialakul az osztódási orsó, a mag eltűnik, a maghártya széttöredezik.
Az előszakaszban a kromatin folyamatosan tömörödik.
▪ Középszakasz
(metaphase) (metafázis) a kromoszómák rendeződésének ideje. A rokonmás
kromoszómapárok egyben vannak, és – ellentétben a számtartó osztódásokkal – a
párok rendeződnek az egyenlítői lemez mentén.
▪ Utószakasz (anaphase) (anafázis). A mikrocsövecskék
kapcsolódnak a rokonmás kromoszómapárokhoz és a mozgóközéphez, és húzzák az
egyiket a sejt egyik, a másikat a másik szélére. A testvér kromatidok szorosan
együtt maradnak, a befűződésnél kapcsolódnak. Az anyai kromoszómapár és az apai
kromoszómapár távolodik el egymástól; ezt nevezik a szétválás szabályának
(low of segregation).
▪ Végszakasz (telophase). A rokonmás kromoszómapárok széthúzása bejeződött, köröttük új sejthártya formálódik. A sejtplazma a számtartó osztódásban leírtak szerint szétválik. Az utódsejtekben a kromoszómapárok száma 23, mivel a rokonmás kromoszómapárokból csak az egyik került bele, Mindegyik kromoszóma a befőződésnél összekapcsolt két azonos kromatidából (testvér kromatida) áll. Ezt követi a sejt szétválása, miként a számtartó osztódásnál.
Összegezve:
▪ A kromoszómák számának megfelezése már első számfelező osztódásban bekövetkezik. A kromoszómapárok feleződnek. Két, genetikailag különböző, 23 kromoszómapárt tartalmazó leánysejt keletkezik.
▪ A testvér kromatidák mindvégig együtt maradnak.
▪ A genetikai anyag cserélődése a kereszteződés (crossing over) az első osztódás legjelentősebb eseménye. Az előszakaszban megy végbe. Lényege: a rokonmás kromoszómapárok megkeresik egymást (egyik anyai, másik apai), párhuzamosan egymás mellé állnak, összekötődnek, és bekövetkezik a genetikai anyag cseréje. Ezt a három történést synapsysnak nevezik, magyarul átrendeződéses párosodás*.