számfelező osztódás 2 meiosis 2. Ebben a DNS nem kettőződik. Szintén négy szakaszra osztjuk:

kép

Előszakasz (prophase) (profázis) a sejtközpont, a sejt mindkét oldalán, egy mikocsövecskével kötődik egy testvér kromatidával.

Középszakasz (metaphase) (metafázis) a mikrocsövecske sejt közepén lévő testvér kromatida mozgóközépéhez (kinetokorjához) kapcsolódva, egyenlítői síkba rendezi őket.

Utószakasz (anaphase) (anafázis). A sejtközpotok a két tetvér kromatidát szétvalasztják, egyiket az egyik, a másikat a másik sarkába húzzák. A kromatidák genetikailag nem egyformák a kereszteződés miatt. A kromatidák körül kialakul sejthártya, formálódik a sejtmag. (Az ábrát Ángyán Gergely készítette.)

Végszakasz (telophase). A sejt 23 kromoszómájának a kromatidája széthzódik, a sejt szétválik, és két különböző, 23 kromatidát tartalmazó leánysejt keletkezik. Ezekben a sejtekben lévő kromatidát kromoszómának tekintjük és nemezzük is. Tehát egy sejtből kettő keletkezik, 23 eltérő kromoszómával. Ez a genetikai változékonyság alapja.

Összegezve: ▪ A második osztódás sokkal egyszerűbb és rövidebb, folyamata tekinthető DNS-kettőződés nélküli számtartó osztódásnak.

▪ Az anyai kromoszómák kromatidáinak szétválásával kettő, az apai kromatidák széthúzásával szintén két leánysejt keletkezik, vagyis a második számcsökkentő osztódásból négy, genetikailag különböző sejt keletkezik. Ezek az ivarsejtek (ondósejt, illetve petesejt). Így keletkezik az ősivarsejtből megtermékenyítő vagy megtermékenyíthető ivarsejt.