szignifikancia bizonyító erejű*SP a sokaságszámítás feltételezési rendszerének alapvető értékadata. Azt fejezi ki, hogy valamely vizsgálati eredmény miként viszonyul a nullafeltételezéshez, vagyis ahhoz. hogy nem áll fenn összefüggés két változó között.

A vizsgálati eredmény lehet – például népességi tanulmányban – mintavételi hiba stb. vagy valós helyzet következménye. Előre meghatározott eredményszint hivatott a kettő megkülönböztetésének eldöntésére. Ha az érték az eredményszint (például 5%) alatt marad, az csupán a véletlenek összjátékaként jött ki. Ha felette van, fordítva.

Általánosságban a szignifikáns jelző azt fejezi ki, hogy valami ’fontos, jelentős, lényeges’, hogy ’valami hatással van valamire’. Ezért magyarul ezekkel a jelzőkkel egyszerűen kifejezhetnénk. A szignifikancia azonban a nullafeltételezést bizonyítani akaró vizsgálatnak az eredménye. Így magyarul találóbb a bizonyító erejű*SP jelzős szerkezet. Például a PAR-gátlók és a sejtmérgező szerek hatáserősségének összevetésében, az eredmény nem bizonyító erejű; nem bizonyítja, hogy valamelyikük hatásosabb.