átírásfehérje* transcription factor (TF) a DNS-hez vagy RNS-hez kötődő, azok működését szabályozó fehérje.
■ A DNS-hez kapcsolódó átírásfehérje a gének átíródását irányítja (ki-bekapcsolás, fokozás, gátlás): kapcsolja a polimerázt a DNS-hez, és kölcsönhatásban áll a szabályozó fehérjékkel. Leginkább az indítóhoz és egy szabályozó DNS-szakaszhoz, pl. az fokozóhoz fűződik. Egyféle átírásfehérje több, rendre azonos feladatot ellátó génhez is kapcsolódhat.
Jellegzetessége, hogy legalább egy sarkalló- (DNA activation domain) és egy DNS-kötő gomolya (DNA-binding domain, DBD) van. Az utóbbi fajlagosan fűződik a DNS (a szabályozandó gén) 8–20 bázisnyi törzsökös mintázatához (sequence-specific DNA-binding factor), amely az indítómagban van. A sarkallógomolyok szerkezete viszont egyszerű, ezért ezeket az aminosavak elosztása szerint jellemzik, megkülönböztetve prolin-, szerin/treonin, glutamingazdag stb. gomolyokat.
Az átírásfehérjék biztosítják, hogy a gének átíródása a megfelelő sejtben, időben és mértékben menjen végbe. Nagyjából 2600-féle ismert; csoportosításuk a DNS-kapcsolódási gomolyuk szerinti, pl. cinkujj mintázati átírásfehérje. (→gomolyok) Az emberi DNS-ben ~2000 átírásfehérje által irányított gén van. Az átírásfehérjék zöme csak a célgénhez kapcsolódhat: az indítóhoz általános, a szabályozó bázissorokhoz sajátos átírásfehérjék társulnak. Azonban van olyan is, amely képes a magtestecskén lévő DNS-hez kötődni (úttörő átírásfehérje*).
általános átírásfehérje* general transcription factor, GTF (más néven: alapvető átírásfehérje, basal transcription factor) az indítómag fajlagos mintázatához kötődő, a polimerázt toborzó és az RNS képzést a megfelelő helyen indító átírásfehérje. Pl. az RNS-polimeráz-2 általános átírásfehérjéi a TFIIa, TFIIb, TFIId, TFIIe, TFIIf és a TFIIh.
úttörő átírásfehérje* pioneer factor a magtestecskén lévő DNS-sel kapcsolódó átírásfehérje. Ezeknek a fehérjéknek sajátos adottsága, hogy a néma, kromatinba ágyazott génekkel képesek kapcsolódni, és azokat beindítani, szerkezeti változásokat kiváltva a kromatinban. A törzsfejlődésben, a sejtek átalakításában van szerepük.
■ Az RNS-hez kapcsolódó átírásfehérje sajátsága az RNS-kötő gomoly.
Az átírásfehérjét szokásosan TF-fel jelöljük, ezután római számmal az általa kapcsolt polimeráz fajtáját írjuk. Például: TFII (a polimeráz-II-t kötő átírásfehérje [RNAP2; RNA polimerase 2]), TFIII (a polimeráz-III-at kötő átírásfehérje [RNAP3]). Ezek változatait tartozékbetűkkel azonosítjuk (TFIIb, TFIId, TFIIe, TFIIf, TFIIh, TFIIIa).